Dzielnicowy bliżej nas

Dzielnicowy u seniorów w Skrzynce

Data publikacji 02.08.2017

Dzielnicowy gminy Ostrowite spotkał się z seniorami uczęszczającymi na zajęcia w domu dziennego pobytu w Skrzynce. Rozmawiał ze starszymi osobami o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak chronić siebie i swoje mienie przed różnego rodzaju oszustami i złodziejami, jak radzić sobie z różnymi zagrożeniami, jakie mogą napotkać w życiu codziennym.

Mł.asp. Jacek Derengowski rozmawiał z uczestnikami spotkania głównie o różnych rodzajach przestępstw, których ofiarami mogą zostać starsze osoby. Posługując się konkretnymi przypadkami z kartotek policyjnych, opowiadał o metodzie oszustw na tzw. wnuczka, na nieobecnego sąsiada, panią z opieki społecznej czy przedstawiciela NFZ, a nawet policjanta. Tłumaczył, że sprawcy stosują różne metody i zrobią wszystko, aby wejść do domu i wyłudzić pieniądze lub ukraść wartościowe rzeczy. Zalecał ostrożność w kontaktach z obcymi, radził nie dawać wiary przypadkowym rozmówcom.

Dzielnicowy skupił się również na bezpiecznych zachowaniach w ruchu drogowym, ze szczególnym położeniem nacisku na zachowania pieszych i rowerzystów. Udzielił też rad jak postępować w przypadku zagubienia dokumentów. Podkreślał, jak ważne jest dla bezpieczeństwa własnego i rodziny oznaczenie domu/posesji tabliczką z numerem.


 

APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI!!!

Oszuści działają pod różnymi legendami, aby osiągnąć swój cel. Udają wnuczków, kuzynów, pielęgniarki środowiskowe, pracowników socjalnych, oferuja przedmioty do sprzedazy po okazjonalnych cenach itp. Wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, często podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Na swoje ofiary najczęściej wybierają samotnie mieszkające starsze osoby, Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy do domu nieznajomych, a w razie wątpliwości poprośmy o pomoc sąsiada lub zadzwońmy na Policję.

Aby nie stać się ofiarą oszusta należy:

  • Zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

  • Nie obdarzać zaufaniem osób, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.

  • Należy pamiętać, że telefoniczne prośby o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

  • Koniecznie powiadomić Policję, gdy ktoś dzwoni w podobnej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo.

Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy) sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.

Oddzwońmy do niego na numer który mamy zapisany, a nie jaki podaje lub jaki wyświetla się w telefonie. Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy.

Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. Szczególnie starajmy się dotrzeć do osób starszych i mieszkających samotnie.

W powiecie słupeckim sporadycznie dochodzi do takich oszustw, ale policjanci apelują szczególnie do rodzin i bliskich osób starszych, aby uczulać je na takie bądź podobne sytuacji.

Powrót na górę strony