Dzielnicowy bliżej nas

Dzielnicowy zorganizował bieg pamięci

Data publikacji 28.03.2017

W Słupcy odbyła się druga edycja "Biegu Leśnika". Przedsięwzięcie oprócz walorów sportowych i rekreacyjnych ma wymiar historyczny, gdyż upamiętnia żołnierza i powstańca urodzonego w Słupcy Jana Szypowskiego ps.Leśnik. Pomysłodawcą uczcenia biegu imieniem tej osoby jest policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy – dzielnicowy Łukasz Jarząbek, a słupecka komenda była jednym ze współorganizatorów przedsięwzięci. Gośćmi specjalnymi podczas biegu były córka i wnuczka zmarłego pułkownika.

Organizatorami biegu byli: MOSiR w Słupcy, Pasjonaci, Urząd Miasta Słupcy, Komenda Powiatowa Policji w Słupcy,Słupecka Organizacja Strzelecka FORT oraz ASG Słupca. Na starcie stawiło się około 140 osób ze Słupcy i okolic, którzy do wyboru mieli dwie trasy na dystansie 2 i 5 kilometrów. W tym roku na biegu obecne były: córka bohatera p. Krystyna Szypowska i jego wnuczka, które nie kryły radości z faktu organizacji takiego wydarzenia. Obie brały czynny udział we wręczaniu medali oraz innych atrakcjach przygotowanych dla uczestników imprezy. Na mecie na najmłodszych czekał sierż. Pyrek – maskotka wielkopolskich policjantów, który rozdawał odblaski. Odbyło ie również losowanie nagród za udział w konkursach. Zebrani mogli również obejrzeć ciekawy pokaz przygotowany przez grupę ASG. Na koniec uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w strzelaniu z broni sportowej, a organizatorzy biegu złożyli wiązankę kwiatów w Alei Dębów, pod obeliskiem podpułkownika Antoniego Szypowskiego, brata słynnego Leśnika. Dla wszystkich przygotowano napoje i ciepły posiłek.

Pułkownik Jan Szypowski, ps. Leśnik urodził się w Słupcy 5 stycznia 1889 r.To bardzo zasłużona postać. Był pułkownikiem uzbrojenia Wojska Polskiego, wspózałożycielem Centralnego Okręgu Przemysłowego. W czasie powstania warszawskiego dowodził zgrupowaniem bojowym Leśnik. Był szefem uzbrojenia AK i twórcą podziemnego przemysłu zbrojeniowego. Zmarł w 1950 r. w Warszrawie, spoczywa na Powązkach. W stolicy jest park nazwany jego imieniem, ma tam też swój pomnik.

Powrót na górę strony