Poradnik Użytkowników Dróg

Policjanci intensyfikują kontrole osób korzystających z hulajnóg elektrycznych

Data publikacji 25.06.2025

W odpowiedzi na rosnącą liczbę niebezpiecznych sytuacji z udziałem hulajnóg elektrycznych policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy znacząco zwiększyli liczbę kontroli użytkowników tych pojazdów. W drugim kwartale tego roku funkcjonariusze skontrolowali ponad 200 kierujących hulajnogami elektrycznymi, ujawniając ponad 140 wykroczeń. W okresie wakacyjnym zagadnienie to będzie w szczególnym zainteresowaniu mundurowych.

Podjęcie takich działań było konieczne z uwagi na nieprzestrzeganiem przepisów przez wspomnianą grupę użytkowników dróg m.in.: jazdę bez uprawnień wśród dzieci i nastolatków, nieprawidłowe korzystanie z dróg, rozwijanie nadmiernych prędkości, jazdę po alkoholu, przewożenie pasażerów oraz inne wykroczenia. 

Hulajnogi elektryczne nie są zabawkami, ich użytkowanie reguluje Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z przepisami, hulajnogą elektryczną może poruszać się wyłącznie jedna osoba z maksymalną prędkością 20 km/h. Hulajnoga musi być sprawna technicznie – posiadać hamulce, światła, odblaski i sygnał dźwiękowy.

Dorośli mogą korzystać z hulajnogi bez dodatkowych uprawnień, z zachowaniem przepisów ruchu drogowego.

Młodzież w wieku 10–18 lat musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się hulajnogą tylko pod opieką osoby dorosłej i wyłącznie w strefie zamieszkania.


W zależności od dostępnej infrastruktury hulajnogą elektryczną można jechać:

• Drogą dla rowerów lub dla rowerów i pieszych – jeśli jest dostępna, to  obowiązkowo.

• Jezdnią – tylko, gdy brak jest ścieżki rowerowej, a dopuszczalna prędkość na jezdni nie przekracza 30 km/h,

• Chodnikiem – jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustępować pierwszeństwa i nie zagrażać przechodniom.

 

Każdy użytkownik hulajnogi ma obowiązek:

• nie przewozić innych osób, zwierząt ani przedmiotów,

• nie prowadzić hulajnogi po spożyciu alkoholu – obowiązują te same limity co dla kierowców samochodów,

• sygnalizować manewry, np. przez wyciągnięcie ręki przed skrętem,

• jechać z zachowaniem ostrożności, bez wykonywania akrobacji czy puszczania kierownicy,

• ustępować pieszym i nie utrudniać im poruszania się.

 

APEL do Rodziców! Pamiętajcie - rozmowa i edukacja to podstawa!

Większość użytkowników hulajnóg to młodzież, dlatego świadomość zagrożeń powinna zaczynać się w domu. Rodzice! rozmawiajcie z dziećmi, uczcie przepisów, uczulajcie na zagrożenia, jakie kierujący hulajnogą może napotkać na swojej drodze!

Hulajnoga elektryczna to wygodne, ekologiczne rozwiązanie – ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej odpowiedzialnie i zgodnie z przepisami.

W powiecie słupeckim w II kwartale bieżącego roku doszło do kilku poważnych wydarzeń na drogach, których uczestnikami/sprawcami byli użytkownicy hulajnóg elektrycznych:

- 14 kwietnia w Strzałkowie na ul. Powstańców Wielkopolskich nastolatek na hulajnodze potrącił mężczyznę na przejściu dla pieszych - pokrzywdzony doznał poważnych obrażeń,

- tego samego dnia w Słupcy na osiedlowym parkingu jadący na hulajnodze chłopak uszkodził samochód uderzając w jego bok,

- 16 kwietnia w Słupcy na ul. Traugutta, mężczyzna poruszając się jezdnią na hulajnodze, stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - jak ustalili policjanci jechał ze zbyt dużą prędkością,

- 26 kwietnia w Strzałkowie na ul. Paruszewskiej nieletnia dziewczyna podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru wyprzedzania uderzyła w samochód, wskutek czego została ranna,

- 1 czerwca w Słupcy na ul. Kopernika nastolatek na hulajnodze elektrycznej, jadąc wbrew przepisom jezdnią, uderzył w poprzedzający go samochód, w czasie gdy kierująca nim kobieta zatrzymała się przed przejściem dla pieszych,

- 22 czerwca w nocy, w Strzałkowie, młoda kobieta korzystając z hulajnogi elektrycznej jechała drogą krajową K92, mimo, że obok znajdowała się ścieżka rowerowa, którą powinna się poruszać - kontrola drogowa w jej przypadku zakończyła się nałożeniem mandatu karnego.

Powrót na górę strony