Poradnik Użytkowników Dróg

Policjanci kontrolowali użytkowników hulajnóg elektrycznych i rowerzystów

Data publikacji 15.05.2025

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania kontrolno – prewencyjne skupione na użytkownikach hulajnóg, rowerów, urządzeń transportu osobistego oraz wspomagających ruch. Wczoraj w godzinach popołudniowych kontrolowali osoby, które korzystały z wyżej wymienionych urządzeń podczas jazdy na drogach publicznych i nie przestrzegały przepisów ruchu drogowego. Podobne działania będą powtarzane, częściej też mundurowi będą zwracali uwagę na tę problematykę w czasie codziennych służb.

 14 maja, w godzinach popołudniowych, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego skupili swoje działania na użytkownikach rowerów, hulajnóg oraz pozostałych środków komunikacji określanych jako urządzenia transportu osobistego oraz wspomagające ruch. Zwracali uwagę m.in. na prawidłowe poruszanie się i korzystanie ze ścieżek rowerowych oraz odpowiednie zachowania się na przejściach dla pieszych. Podczas policyjnej akcji skontrolowano niemal 50 kierujących wyżej wymienionym urządzeniami, z czego 38 osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Do najczęściej popełnianych błędów należały: nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych -  24 przypadki, nieprawidłowe korzystanie z drogi – 12 przypadków, przewożenie na pojeździe innej osoby - 3 przypadki. Efektem kontroli były nałożone mandaty karne, pouczenia, ale także zwracanie uwagi i tłumaczenie obowiązujących przepisów.

Podobne działania policjantów będą powtarzane, częściej też mundurowi będą zwracali na tę problematykę w czasie codziennych służb. Spowodowane to jest nieprzestrzeganiem przepisów przez wspomnianą grupę użytkowników dróg np. jazda bez uprawnień wśród dzieci i nastolatków, nieprawidłowe korzystanie z drogi, czy rozwijanie nadmiernych prędkości. W powiecie słupeckim tylko w kwietniu doszło do czterech poważnych zdarzeń drogowych spowodowanych przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. 14 kwietnia w Strzałkowie na ul. Powstańców Wielkopolskich nastolatek na hulajnodze potrącił mężczyznę na przejściu dla pieszych - pokrzywdzony doznał poważnych obrażeń. Tego samego dnia w Słupcy na osiedlowym parkingu jadący na hulajnodze chłopak uszkodził samochód uderzając w jego bok. 16 kwietnia w Słupcy na ul. Traugutta, mężczyzna poruszając się jezdnią na hulajnodze, stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się. Jak ustalili policjanci jechał ze zbyt dużą prędkością. 26 kwietnia w Strzałkowie na ul. Paruszewskiej nieletnia dziewczyna podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru wyprzedzania uderzyła w samochód wskutek czego została ranna.

PRZYPOMINAMY:

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.

Powrót na górę strony