Bezpieczna prędkość, to bezpieczne wakacje!
Nadmierna prędkość, a dokładnie niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze to wciąż jedna z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych. Na polskich drogach, tylko w czasie wakacji zginęło aż 350 osób. Pamiętajmy, że każdy ma tylko jedno życie, a drogi publiczne nie są torem wyścigowym. Natomiast stwierdzenie „jeżdżę szybko, ale bezpiecznie” to skrajna nieodpowiedzialność!!!
Należy pamiętać, że każde zachowanie niezgodne z przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym stwarza realne zagrożenie jego uczestników.
Każdy kierowca powinien byś świadomy tego, że odbierając swoje pierwsze uprawnienia do kierowania pojazdem bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu drogowego.
Wsiadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że nasza prędkość zawsze musi być dostosowana do warunków, które panują na drodze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ważne są również inne czynniki tj. m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, pora dnia i roku, stres, zmęczenie, zażywane leki.
Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania i jednocześnie skraca czas na podjęcie właściwej reakcji na drodze.
Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia w kierowaniu pojazdami, stylem życia oraz brawura i skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są bledną ocena sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.
Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy.