Poradnik Użytkowników Dróg

Nietrzeźwy kierował hulajnogą elektryczną

Data publikacji 27.12.2022

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli mężczyznę poruszającego się po drodze hulajnogą elektryczną, który miał około 1,5 promila alkoholu w organizmie. O losie kierującego zdecyduje sąd, do którego funkcjonariusze skierują wniosek o ukaranie w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym.

Wieczorem, 25 grudnia, funkcjonariusze drogówki zwrócili uwagę na młodego mężczyznę na hulajnodze elektrycznej, który jadąc ulicami Poznańską i Warszawską w Słupcy, raz jechał jezdnią, raz chodnikiem, a następnie przejechał przez przejście dla pieszych. Mundurowi postanowili przypomnieć kierowcy o zasadach poruszania się po drogach. Jednak podczas rozmowy wyczuli od młodego człowieka zapach alkoholu. Jak się okazało, 23-latek kierował pojazdem, mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że od maja 2021 r. obowiązują przepisy ruchu drogowego, w których między innymi określono prawa i obowiązki osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami urządzeniem tym poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.
Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.
Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Kierujący hulajnogą elektryczną obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone. Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h. W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu. Dozwolone jest również przejeżdżanie przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnie.
Zabrania się:
• jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie.
• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
• czepiania się pojazdów
• ciągnięcia, lub holowania innego pojazdu
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.


 


 

Powrót na górę strony