Dbajmy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Pogoda sprawia, że w czasie najbliższego weekendu można spodziewać się na drogach większego ruchu, zarówno samochodów, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności użytkowników jednośladów – rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów. Nie zabraknie też spacerowiczów, którzy tam, gdzie nie ma chodników będą korzystać z pobocza, a nawet jezdni.
Większość wypadków (powyżej 80%) powstaje z winy kierujących pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Okazuje się, że ładna pogoda - sucha nawierzchni, dobra widoczność, sprzyjają ryzykownej i niebezpiecznej jeździe. Przestrzegamy kierowców, by niezależnie od pokonywanej odległości, zawsze prowadzili pojazd zgodnie z przepisami prawa i mieli na uwadze zarówno własne bezpieczeństwo, jak też pasażerów oraz bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, zwłaszcza tych niechronionych karoserią samochodu.
O tej porze roku nie brakuje miłośników grillowania, którzy przy okazji spotkań towarzyskich spożywają alkohol. Niedopuszczalne jest, aby kierujący kierował pojazdem pod wpływem alkoholu. Alkohol obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Nie trudno wówczas o wypadek.
Przypominamy pieszym, aby spacerując drogą, nawet podczas sprzyjającej pogody, starali się być widoczni dla kierujących. Jeśli na spacer udają się o zmroku i będą się poruszać w warunkach złej widoczności koniecznie powinni stosować elementy odblaskowe.
Zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
Rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest widoczność na drodze. Z pewnością kamizelka odblaskowa i sprawne światła roweru spowodują, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę. Organizując rowerowe wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Ciesząc się ładną pogodą i wolnym czasem korzystajmy z drogi w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Niezależnie od weekendowych planów miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.
BRD KGP