Poradnik Użytkowników Dróg

Czy wiesz jak zareagować, gdy policjant kieruje ruchem?

Data publikacji 27.10.2017

Policjanci w całej Polsce rozpoczynają dziś akcję ZNICZ 2017. Przed nami wyjazdy związane z odwiedzaniem grobów, dlatego możemy spodziewać się większego natężenia ruchu. Przypominamy, jak kierowca lub pieszy powinni się zachować, gdy na skrzyżowanie wchodzi policjant. Z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Słupcy powstał poradnik, w którym policjanci przedstawiają i tłumaczą podstawowe gesty kierującego ruchem na skrzyżowaniu.

Kierowanie ruchem drogowym, to jedno z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego. W dobie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach widok funkcjonariuszy w białych czapkach kierujących ruchem zaliczyć można do rzadkości. Jednak ich obecność jest niezbędna, aby upłynnić ruch w trakcie utrudnień na drogach lub tzw. ,korków ''. Niestety w sytuacjach, gdy ruchem kieruje policjant, wiele osób nie wie po prostu, jak się zachować. Wiedza ta jest niezwykle ważna, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji spowodowanych błędami kierowców lub niewłaściwym zachowaniem pieszych. Przypominamy, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi.

1. Za chwilę policjant otworzy ruch.

Funkcjonariusz zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów informuje o zakazie wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem. Dla pieszych oznacza to zakaz wejścia na jezdnię.

  

2. Policjant otwiera ruch wskazując kierunek jazdy pojazdom z przeciwnych stron.

3. Podniesienie ręki do góry - UWAGA! oznacza, że uczestnicy ruchu muszą zachować szczególną ostrożność, gdyż za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu.

 

4. Policjant zatrzymuje ruch z prawej strony.

 

5. Policjant umożliwia pojazdom nadjezdżającym z lewej strony wykonanie manewru w lewo.

 

6. Policjant przywołuje pojazd na skrzyżowanie i wskazuje mu miejsce, gdzie kierowca ma sie zatrzymać

Powrót na górę strony