Spotkania z Bezpieczeństwem

Nie odwracaj wzroku od współczesnych niewolników - Projekt Escapetruck 2024

Data publikacji 15.10.2024

17 października br., na Targowisku Miejskim w Słupcy będą miały miejsce działania edukacyjno-informacyjne uświadamiające mieszkańców o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi pod nazwą ESCAPE TRUCK. Słupca znalazła się na liście 10 miast, które wezmą udział w projekcie i do których zawita pojazd ewakuacyjny, z którego, aby się wydostać, należy rozwiązać zagadkę wymagającą współpracy i logicznego myślenia. Organizatorami słupeckiego wydarzenia są Komenda Powiatowa Policji w Słupcy, Starostwo Powiatowe w Słupcy oraz Urząd Miasta Słupcy.

Projekt powstał kilka lat temu przy zaangażowaniu Ambasady Królestwa Niderlandów, we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi na Uniwersytecie Wrocławskim i holenderską Policją oraz polską Policją i Strażą Graniczną. Celem akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa i wsparcie wysiłków organów ścigania w walce z handlem ludźmi.

Wydarzenie w Słupcy rozpocznie się briefingim prasowym organizatorów o godz. 10.oo i potrwa do godz. 17.00. Do projektu zaangażowano głównie grupy uczniów szkół ponadpodstawowych, a także mieszkańców powiatu słupeckiego.

Na naczepie pojazdu ciężarowego - Escape Trucka zostały stworzone pomieszczenia imitujące warunki życia osób, które padły ofiarą handlu ludźmi. Można spodziewać się tam nieprzyjemnych dźwięków oraz zapachów i poczuć się jak w potrzasku. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie zagadek interaktywnych, które umożliwiają wydostanie się z pomieszczeń. Działania wymagają współpracy w grupie i logicznego myślenia. Dzięki uczestnictwu w grze stylizowanej na escape room, młodzież pozna możliwe zagrożenia związane z handlem ludźmi i dowie się, jak zachować czujność, aby nie stać się ofiarą tego procederu. Wyzwanie pomoże również zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi.

W międzyczasie na targowisku, przedstawiciele służb zaangażowanych w projekt edukacyjny, będą prowadzić przy swoich stanowiskach działania promujące poszczególne zawody.

Warto przypomnieć, że Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia dla ofiar handlu ludźmi, ale przebiega przez nią szlak tranzytowy wykorzystywany przez przestępców. Nasz kraj stał się, niestety, także miejscem docelowym, do którego są przerzucane ofiary. Według oficjalnego rządowego raportu opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych najczęstszymi formami wykorzystywania ofiar handlu ludźmi na terenie Polski są przede wszystkim praca przymusowa lub usługi o charakterze przymusowym, a na drugim miejscu wykorzystanie seksualne.

Handel ludźmi jest procederem przestępczym niemal w całości zdominowanym przez zorganizowane grupy przestępcze, w dużej mierze o charakterze międzynarodowym. Skuteczność walki z tym zjawiskiem zależy zatem od ścisłej współpracy odpowiednich służb wielu krajów. Nie można jednak nie zauważyć, jak istotna jest świadomość społeczna dotycząca handlu ludźmi. Dane ONZ obrazują również, że to trzecia sfera wśród najbardziej dochodowych źródeł wśród grup przestępczych, po handlu bronią i po narkotykach.

Powrót na górę strony