O narkotykach i dopalaczach na Szkolnym Dniu Profilaktyki w Zagórowie
Policjanci ze Słupcy i Zagórowa uczestniczyli w obchodach Szkolnego Dnia Profilaktyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie. Wraz z zaproszonymi gośćmi i prelegentami przestrzegali młodzież przed eksperymentowaniem z narkotykami i nowymi substancjami psychoaktywnymi, których zażywanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, mł. asp. Joanna Wolińska wprowadziła młodzież w tematykę zagrożeń i konsekwencji, jakie niosą ze sobą narkotyki i tzw. dopalacze. Policjantka podkreślała, że środki odurzające i substancje psychotropowe powodują nie tylko uzależnienie, choroby psychiczne i inne problemy zdrowotne, ale wywołują często nieprzewidziane sytuacje, które niejednokrotnie komplikują życie i prowadzą młode osoby do kolizji z prawem. Uczestnicy spotkania obejrzeli tematyczne filmy.
Dzielnicowy miasta Zagórów asp. sztab. Paweł Ławniczak zaprezentował urządzenie do wykrywania narkotyków w organizmie, którym dysponuje zagórowska policja oraz omówił sytuacje, w których jest ono wykorzystywane. Narkotester został zakupiony przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagórowie i przekazany do wykorzystania służbowego funkcjonariuszy Posterunku Policji w Zagórowie.
Na zakończenie Szkolnego Dnia Profilaktyki wystąpili dwaj muzycy: ojciec i syn - Jacek i Michał Musiatowiczowie. Obydwaj od kilku lat w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo młodzieży realizują w szkołach program przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy w formie koncertów rockowych. Recital był sumą obserwacji życia rockowego, aktorskiego, artystycznego. Muzyk w swojej prelekcji kładł duży nacisk na agresję słowną, wulgaryzmy, skrótowość i powierzchowność myślenia oraz przemoc w internecie. Przestrzegał także przed zagrożeniami pod postacią dopalaczy i narkotyków.
Puentą spotkania stało się osobiste przesłanie artysty: „Żadna sytuacja życiowa nie powinna skłonić młodego człowieka do sięgania po używki!”