„Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom w czasie pandemii” wspólny projekt policjantów i stowarzyszenia BPS
Komenda Powiatowa Policji w Słupcy oraz Stowarzyszenie BEZPIECZNY POWIAT SŁUPECKI prowadzą wspólny projekt edukacyjno-informacyjny pn. „Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom w czasie pandemii”. Jego głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom powiatu słupeckiego metod, jakie stosują oszuści w sieci internetowej oraz wskazanie, jak bronić się przed cyberprzestępcami, którzy chcą wyłudzić lub ukraść nasze pieniądze.
Wprowadzone w związku z pandemią ograniczenia sprawiały, że ludzie zamknęli się w domach i przenieśli swoje życie do sieci internetowej. Robienie zakupów w sieci, komunikowanie się przez internet, załatwianie spraw w bankach i innych instytucjach drogą mailową, to teraz codzienność. Niestety w sieci nie brakuje cyberprzestępców, którzy nieustannie wymyślają nowe metody, jak nas oszukać i wyłudzić od nas pieniądze. To wszystko spowodowało, że policjanci notują wzrost liczby zgłoszeń o popełnieniu oszustw internetowych.
Stąd pomysł na stworzenie projektu prowadzonego w formie kampanii społecznej, która obejmuje przekaz za pomocą specjalnie stworzonej strony fejsbukowej, strony www, rozpowszechnianie w przestrzeni publicznej informacji w formie banerów, plakatów, broszur i ulotek oraz zorganizowanie spotkań w poszczególnych gminach powiatu. W ramach projektowego grantu powstają filmy i spoty edukacyjne. Prowadzone są szkolenia dla przedstawicieli różnych grup społecznych, zarówno młodzieży, dorosłych i seniorów. Dzięki uprzejmości włodarzy gmin docieramy z prelekcjami do samorządowców. Przeszkoleni zostali również dzielnicowi KPP w Słupcy, którzy zdobytą wiedzę przekazują podczas codziennej służby na spotkaniach ze społeczeństwem, tak aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Pierwsze spotkania odbyły się w już Słupcy oraz w Powidzu.
Następne planowane są :
* 15 października o godz. 13.00 dla seniorów w Orchowie w Domu Strażaka ul. Powst.Wlkp. ,
* 18 października o godz. 18.00 dla seniorów w Ostrowitem w świetlicy na ul. Jeziornej,
* 19 października o godz. 16.00 dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Strzałkowie w Domu Seniora al. Wyszyńskiego 8
* 20 października o godz. 12.00 w Urzędzie Gminy Słupca szkolenie dla radnych i sołtysów,
* 21 października o godz. 18.00 w Lądku w salo GOK ul. Rynek 26 dla zainteresowanych
* 23 października o godz. 15.00 w Powidzu w sali Domu Kultury dla zainteresowanych
* 27 października o godz. 12.00 w Zagórowie w sali Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów dla przedstawicieli lokalnych instytucji i samorządowców.
Podsumowaniem projektu będzie webinar, w którym uczestniczyć będzie mógł każdy, kto 18 listopada br. odwiedzi stronę www.cyber.b-p-s.pl . Prelegentami będą m.in. partnerzy projektu Santander Bank Polska S.A., Grupa OLX sp. z o.o., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Grupa BIK, BLIK, Allegro.pl sp. z o.o. oraz Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiczna w Słupcy w Słupcy.
Projekt jest dofinansowywany ze środków z programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”.
Chcemy, aby mieszkańcy powiatu słupeckiego byli sprytniejsi od oszustów działających w sieci internetowej!
Jeżeli Wy chcecie dowiedzieć się więcej o cyberoszustwach, szukajcie informacji na FB Bezpieczny Powiat Słupecki @bpslupecki oraz www.b-p-s.pl.