O bezpieczeństwie seniorów w Zagórowie i Cieninie Kościelnym
Chcąc
przeciwdziałać zjawisku przestępczości, której ofiarami stają
się przede wszystkim osoby starsze słupecka policja prowadzi
spotkania profilaktyczne, które zwiększają świadomość społeczną
seniorów. Realizując założenia programu „Bezpieczne życie
seniorów” policjanci spotkali się w listopadzie z mieszkańcami
Cienina Kościelnego i Zagórowa, aby porozmawiać o szeroko
rozumianym bezpieczeństwie. Organizatorem spotkania w Zagórowie
była Poseł do Parlamentu Europejskiego Krystyna Łybacka. W
Cieninie Kościelnym mundurowi zostali zaproszeni do współpracy
przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupcy.
Głównym założeniem spotkań było podniesienie świadomości osób starszych w zakresie różnych zagrożeń, jakie mogą napotkać w życiu codziennym m.in. ze strony osób łamiących prawo, stosujących przemoc domową, czy przeciwdziałania zagrożeniom pożarowym.
W Zagórowie prelekcje wygłosili st.asp. Dariusz Nowicki z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy oraz starszy ogniomistrz Adam Kruszyński z KP Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy . Seniorzy dowiedzieli się od policjanta, jak chronić siebie i swoje mienie przed różnego rodzaju oszustami, złodziejami i innymi osobami, które chcą wykorzystać ufność i otwartość osób starszych. Sala kinowa świetnie spełniła swoją rolę podczas pokazu filmu dotyczącego omawianych zagadnień. Strażak przybliżył seniorom główne przyczyny pożarów, mówił o bezpiecznej eksploatacji urządzeń grzewczych i gazowych oraz o zagrożeniach spowodowanych tlenkiem węgla.




W Cieninie Kościelnym stronę policyjną reprezentowali: Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Artur Kamiński, policjanci zajmujący się profilaktyką Marlena Kukawka oraz Dariusz Nowicki oraz dzielnicowi Radosław Jaśkowiak i Waldemar Zawodny. Policjanci posługując się konkretnymi przypadkami z kartotek policyjnych przybliżyli metody działania przestępców, wskazywali sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz uczyli, jak postępować w przypadku zostania ofiarą przestępstwa. Policjanci szeroko omówili metodę oszustw na wnuczka i policjanta, zalecali ostrożność w kontaktach z obcymi. Seniorzy wysłuchali też porad z zakresu ruchu drogowego oraz jak postępować w przypadku zagubienia dokumentów.
Kierownik GOPS Jarosława Kobos wraz ze swoim zastępcą i jednocześnie przewodniczącą gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Anną Kubicką przybliżyły seniorom problematykę przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz procedurę Niebieskiej Karty.
Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali poradniki „Bezpieczne życie seniorów” oraz elementy odblaskowe.
Seniorzy okazali duże zainteresowanie poruszanymi tematami, a na zakończenie podziękowali organizatorom za owocne i ciekawe spotkanie. Zgodnie stwierdzili, że takie spotkania uświadamiające różne zagrożenia pozwolą w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji.




