Konferencja "Bezpieczne życie seniorów"
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane wspólnie przez zarząd strzałkowskiego uniwersytetu, Komendę Powiatową Policji w Słupcy, Komendę Powiatową Państwowej Staży Pożarnej w Słupcy oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzałkowie. Głównym założeniem konferencji było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób starszych z gminy Strzałkowo oraz podniesienie świadomości seniorów w zakresie dbania o własne bezpieczeństwo, życie i zdrowie oraz mienie.
Uczestników spotkania powitała Prezes Uniwersytetu III Wieku w Strzałkowie p. Małgorzata Grzelak. Jako pierwszy wykład wygłosił mł. bryg. Dariusz Różański z Komendy Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej w Słupcy, który zwrócił uwagę zebranych na niebezpieczeństwa płynące z nieumiejętnego rozpoznawania zagrożeń pożarowych oraz zagrożenie tlenkiem węgla.
Następnie dzięki prelekcji st. asp. Marleny Kukawki z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy uczestnicy spotkania zapoznali się z metodami zapobiegania przestępstwom takim, jak oszustwa, kradzieże, włamania oraz zagrożeniami w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu. W dalszej części konferencji asp. Dariusz Nowicki przybliżył seniorom problematykę przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz procedurę Niebieskiej Karty. Na zakończenie konferencji terapeuta uzależnień Maria Jankowska - Marchewka propagowała wśród seniorów zdrowy styl życia bez używek wygłaszając wykład pt.„Nadużywanie alkoholu i inne uzależnienia w wieku senioralnym”.
Staraniem Komendy Powiatowej Policji w Słupcy oraz dzięki finansowemu wsparciu Gminy Strzałkowo wszyscy słuchacze SUTW otrzymali poradniki „Bezpieczne życie seniorów”.
Seniorze! - stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec obcych i pamiętaj o przestrzeganiu poniższych zaleceń:
1. Drzwi wejściowe zawsze muszą być zamknięte na zamki.
2. W przedpokoju nie można pozostawiać rzeczy szczególnie cennych oraz ważnych dokumentów.
3. Nie wolno otwierać drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł, prośmy o okazanie legitymacji służbowej lub wyznaczmy inny dogodny dla nas termin wizyty
4. Jeśli musimy kogoś wpuścić, to nigdy nie zostawiamy go ani na chwilę samego.
5. Nie podpisujmy żadnych umów zanim ich dokładnie nie przeczytamy, poczekajmy kilka dni z podjęciem decyzji, poradźmy się innych.
6. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom obcym, czy nawet znajomym, które przyszły w imieniu kogoś z rodziny.
7. Mając w domu oszczędności i rzeczy szczególnie cenne schowajmy je w miejscu trudno dostępnym, bądźmy dyskretni i nie mówmy o tym innym osobom
8. Kiedy ktoś prosi nas o szklankę wody, czy kromkę chleba niech poczeka na klatce schodowej. Osoby te można odesłać też do instytucji pomocowej, czy urzędu gminy.
9. Bardzo ostrożnie postępujemy przy udzielaniu informacji przez telefon. Nie podajemy: danych personalnych, numerów dokumentów, kont bankowych i haseł do nich, numerów karty bankomatowej i jej PIN-u
10. Niezwłocznie powiadom policjantów, gdy ktoś cię oszukał, okradł lub jesteś ofiarą przemocy domowej.