Działania z PSSE w Słupcy
Słupeccy policjanci aktywnie włączyli się w realizację projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3 CIT”. Jest to ogólnopolski projekt adresowany do osób dorosłych i dotyczy tworzenia stref bezdymnych. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat wpływu dymu tytoniowego na zdrowie człowieka, a także uzyskanie poparcia społecznego w zakresie tworzenia stref bezdymnych. W naszym powiecie jest on realizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupcy we współpracy ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta Słupcy, Komendą Powiatową Policji w Słupcy i Stowarzyszeniem ds. Walki z Nowotworami i Chorobami Układu Oddechowego im. Dr. R. Grzeszczaka.
W ramach projektu koalicjanci prowadzą szeroko zakrojoną kampanię społeczną, której głównym celem jest rozpowszechnianie informacji o regulacjach prawnych dotyczących miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz edukacja w zakresie skutków zdrowotnych używania tytoniu, w tym biernego palenia. W powiecie słupeckim organy i instytucje, które włączyły się w działania przygotowały stoiska profilaktyczne, kampanie informacyjne oraz prowadzą spotkania w zakładach pracy. Wszystko po to, aby dotrzeć do największej liczby osób.
We wtorek, 15 października br. kolejne stoisko profilaktyczne stanęło w budynku Galerii przy Placu Szkolnym. Policjanci wraz koalicjantami projektu informowali o zapisach ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu, rozdawali materiały edukacyjne, informowali o skutkach zdrowotnych czynnego i biernego palenia. Odwiedzający stanowisko mogli zrobić tez badanie ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.
Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującym prawem zakaz palenia obowiązuje w:
- zakładach pracy,
- budynkach i na terenie szpitali oraz przychodni,
- budynkach i na terenie przedszkoli, szkół oraz wyższych uczelni,
- miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
- lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
- kinach, teatrach, domach kultury,
- obiektach sportowych,
- środkach komunikacji publicznej oraz na przystankach, dworcach i lotniskach.
Kary za
nieprzestrzeganie ustawy to:
• grzywna do 500 zł za palenie w miejscach objętych zakazem
(art. 13 ust. 2) – odpowiada osoba paląca,
• grzywna do 2 000 zł za nieumieszczenie znaku zakazu palenia
tytoniu (art. 13 ust. 1 pkt.2) – odpowiada zarządzający lub właściciel.