Spotkania z Bezpieczeństwem

Dzień szkoły bez przemocy

Data publikacji 06.06.2011

lo_male6 czerwca obchodzony jest Dzień Szkoły bez Przemocy. Słupeccy policjanci zajmujący się prewencją kryminalną odwiedzili w tym dniu Liceum Ogólnokształcące w Słupcy oraz Szkołę Podstawową nr 1. Spotkanie zainicjował pedagog szkolny, aby zwrócić uwagę uczniów na tak ważny problem, jakim jest stosowanie przemocy w szkole i w domu.

Na zaproszenie pedagoga szkolnego Wojciecha Kocięckiego z uczniami klas pierwszych LO w Słupcy spotkali się: oficer prasowy słupeckiej komendy policji - mł. asp. Marlena Kukawka i mł. asp. Dariusz Nowicki – specjalista prewencji kryminalnej. Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły ubrani w czerwone koszulki, chcąc w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec przemocy. Funkcjonariusze mówili, że agresja i przemoc wśród młodzieży szkolnej niestety jest zjawiskiem obserwowanym od dawna, jednak często ukrywanym, tak przez same ofiary doznające przemocy, jak i przez świadków jej stosowania, którzy pozostają obojętni na ludzką krzywdę. Policjanci przypomnieli uczestnikom prelekcji, że przemoc stosowana wobec innych pojawia się jako:

- przemoc psychiczna: straszenie, wymuszanie, grożenie, utrudnianie, izolowanie,

- przemoc fizyczna: bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, niszczenie czyjejś własności,

- przemoc słowna: przezywanie, wyśmiewanie, ośmieszanie, plotkowanie, rozpowszechnianie kłamstw, używanie wulgarnych słów,

- przemoc bez używania słów: wrogie gesty, miny, manipulowanie związkami.

 Funkcjonariusze radzili, jak się zachować i gdzie się udać w sytuacjach, kiedy doświadczyło się przemocy. Policjanci uświadamiali, że przemoc upokarza, wywołuje cierpienie, uczy agresji wobec innych. Jest zjawiskiem negatywnym, które należy wyeliminować ze szkół i domów. Funkcjonariusze zachęcali do społecznego zaangażowania i pomocy pokrzywdzonym oraz zgłaszania o wszelkich zaobserwowanych przejawach agresji i przemocy do wychowawców, nauczycieli, czy na Policję.

Inny sposób na zwrócenie uwagi młodszych dzieci na problem przemocy zaproponowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupcy. Starsze klasy przygotowały specjalną inscenizację, której obrazowo przedstawiono przejawy przemocy. Krótka forma teatralna traktowała również o tolerancji i potrzebie pomocy innym. Na koniec spotkania policjanci przekazali uczniom szereg  rad, jak bezpiecznie spędzić nadchodzące wakacje. 

 

przemoc_1
przemoc_2

 

Powrót na górę strony