Konferencja "Bezpieczne wakacje"
Słupeccy policjanci wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupcy zorganizowali konferencję „Bezpieczne wakacje” dla pedagogów i pracowników socjalnych powiatu słupeckiego. Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi wychowawcom dzieci i młodzieży na zagrożenia na jakie mogą być narażeni ich podopieczni podczas wakacji oraz jak unikać tych zagrożeń. Specjalnie zaproszeni na spotkanie goście przybliżyli zebranym zagadnienia związane z nadużywaniem przez małoletnich substancji uzależniających – alkoholu, narkotyków i dopalaczy oraz omówili sposoby zapobiegania uzależnieniom.
Wakacje to czas beztroski dla dzieci i młodzieży, czas poznawania nowych miejsc, zawierania nowych znajomości, okres eksperymentowania z nowymi rzeczami. Z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Słupcy i Urzędu Miasta w Słupcy, 23 czerwca br., odbyła się konferencja „Bezpieczne Wakacje”. Adresowana była do pedagogów i pracowników socjalnych powiatu słupeckiego. Jej zadaniem było poszerzenie wiedzy zebranych na temat uzależnień z zamiarem przekazania rodzicom informacji zdobytych podczas spotkania.
Konferencję otworzył Michał Pyrzyk – Burmistrz Miasta Słupcy oraz nadkom. Władysław Trzaskawski – Komendant Powiatowy Policji w Słupcy. Obaj panowie podkreślili konieczność działań interdyscyplinarnych w zwalczaniu uzależnień i w profilaktyce oraz dbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
Jako pierwszy zajął głos asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii KPP w Słupcy – mł. asp. Dariusz Nowicki, który przedstawił diagnozę zachowań problemowych dzieci i młodzieży z powiatu słupeckiego. Zwrócił uwagę zebranych na zagrożenia, na jakie mogą być narażeni małoletni podczas wakacji oraz radził jak się zachować, aby nie paść ofiarą przestępstwa. Następnie dr Teresa Kobrzyńska – ekspert Państwowej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – wygłosiła wykład o problemach związanych z nadużywaniem substancji uzależniających i sposobach chronienia dzieci przed alkoholem i narkotykami. Sporo miejsca w swojej wypowiedzi poświęciła „dopalaczom”. Drugi z zaproszonych prelegentów, specjalista psychoterapii uzależnień – mgr Halina Leszczyńska, omówiła szeroko substancje psychoaktywne i ich zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego młodzieży. Podawała przykłady, jak przekonać małolata, że niektóre zachowania są ryzykowne i niebezpieczne.
Pamiętajmy, że dzieci potrzebują wsparcia i miłości ze strony rodziców. Problemy pojawiają się, gdyż dorośli mało rozmawiają z dziećmi, mało poświęcają im czasu, nie tłumaczą, nie wysłuchują, a wymagają, ignorują lub krytykują. Początek wakacji to dobry czas aby porozmawiać z dzieckiem, o tym co młody człowiek może napotkać na swojej drodze.