Bądź bezpieczny w ferie!
W dzisiejszych czasach definicja bezpieczeństwa nabiera szerszego wymiaru. Ograniczenia pandemiczne uniemożliwiły wyjazdy na zimowiska, wiele dzieci zostaje w domach. Niestety zagrożenia ze strony używek, nieodpowiedniego korzystania z internetu, czy kontaktów z nieznajomymi cały czas pozostają aktualne. Przypominajmy dzieciom i młodzieży o bezpiecznych zachowaniach w domu i na dworze oraz w cyberprzestrzeni.
Używki, to ciągłe zagrożenie dla dużych i małych. Sprawdzajmy, jak i z kim młodzież spędza czas wolny, zwróćmy uwagę, jak zachowuje się po powrocie ze spotkania z kolegami. Rozmawiajmy, na temat uzależnień i zagrożeń ze strony dopalaczy, narkotyków i alkoholu.
Aktywność społeczna przeniosła się w dużej mierze do internetu. Jednak przestrzeń internetowa może mieć w sobie pułapki, groźne dla dzieci i młodzieży. Niebezpieczne kontakty, cyberprzemoc, hejt, złośliwe oprogramowanie, nadużywanie i uzależnienie się od gier. Co zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Rodzice powinni kontrolować aktywność dziecka w internecie. Spójrzmy na znajomychpociech w komunikatorach, jakie wysyłają treści. Czy urządzenia z których korzystają mają oprogramowanie blokujące „wyskakujące okienka”- często promujące pornografie. Sprawdźmy jakie zdjęcia zapisują w urządzeniach, skontrolujmy historię przeglądania stron. Budujmy zaufanie rozmową i wyjaśnijmy dziecku, że są w internecie zagrożenia, na które muszą uważać.
Choć w dobie pandemii dzieci nie wyjadą na zimowiska, to w okolicy nie brakuje różnego rodzaju górek i wzniesień gdzie można pozjeżdżać na sankach. Wybierajmy miejsca bezpieczne, z dala od ruchu pojazdów. Niech zjazd z górki kończy się w miejscu bezpiecznym. Nie jest dobrym pomysłem by kończył się na jezdni, lub zbiorniku wodnym. Przestrzegamy również przed organizacją kuligu po ośnieżonych drogach. Ciągnięcie sanek za samochodem może stworzyć niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, gdyż nigdy nie możemy być pewni, że nie wydarzy się coś nieoczekiwanego. Organizator takiego kuligu może liczyć się z mandatem, a w przypadku stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa, nawet z utratą prawa jazdy.