Jesień na drogach
Jesień w pełni. Szybko zapada zmierzch, słota i szaruga będą przeważały nad słonecznymi dniami, . Widoczność będą pogarszały opady atmosferyczne, mgły, a niskie ciśnienie atmosferyczne może obniżyć koordynację wzrokowo-ruchową i ogólne samopoczucie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie ważne w tym okresie staje się odpowiedzialne korzystanie z dróg przez wszystkich uczestników ruchu. Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów o noszenie elementów odblaskowych, właściwe oświetlenie jednośladów i rozwagę na drogach. Kierowcom radzimy dostosować prędkość do warunków panujących na drogach i wymianę opon na zimowe. Sprawdźmy stan techniczny pojazdów przed zimą.
Dostosuj prędkość do panujących na drodze warunków. Śliska nawierzchnia powoduje wydłużenie drogi hamowania i częściej niż w innych porach roku dochodzi do tzw. stłuczek ( są niezbyt groźne dla ludzi, ale powodują straty materialne i często tamują ruch, co dodatkowo utrudnia warunki na drogach ). Zachowaj odpowiednią odległości od poprzedzającego auta. Jeśli planujesz dłuższą podróż, odpowiednio wypocznij.
W ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze, czy pieszego ubranego w ciemną odzież. Światła samochodów oświetlają drogę przed pojazdem na 40-50 metrów. Kierowca zauważy nieoświetlony rower najwyżej na 20-30 metrów przed maską swojego samochodu. Jeżeli kierujący pojazdem poruszać się będzie szybciej niż 60 km/h, to nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.
Nie tylko jesienią rowerzyści powinni wsiadać trzeźwi na swoje „dwa kółka”, rowery powinny być sprawne technicznie i odpowiednio oświetlone. Poruszając się rowerem po drogach pamiętajmy, że dotyczą nas te same przepisy drogowe, co kierujących pojazdami mechanicznymi. Nie wszędzie znajdziemy bezpieczne ścieżki rowerowe. Kamizelka odblaskowa, czy kask nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, ale mogą być elementami ratującymi zdrowie, a nawet życie.
Pieszy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Ma swoje prawa, ale i obowiązki. Każdy pieszy powinien zapamiętać i wziąć sobie do serca, że aby czuć się bezpiecznie na przejściu przez jezdnię musi na nie wejść na zapalonym zielonym świetle, a nie pulsującym, czy czerwonym. Przed przekroczeniem jezdni przez pasy bez sygnalizatora powinien się upewnić, czy nic nie jedzie z lewej i prawej strony. Kiedy nie ma pasów należy pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do przejścia przez ulicę. Trasy szybkiego ruchu, autostrady, to miejsca, na których pieszy nie ma żadnych szans. Na drugą stronę musi wtedy przejść korzystając z kładki. Kiedy nie ma chodnika chodzimy zawsze lewą stroną drogi. Namawiamy do kupowania odzieży wierzchniej z wszytymi elementami odblaskowymi. Lamówki, wszyte paski, napisy w dzień nie będą rzucały się w oczy, a po zmroku doskonale zasygnalizują kierowcom naszą obecność.