Szkolenie dla zarządców i administratorów budynków wielorodzinnych z KMZB w tle
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy wraz Komendą Powiatową Policji w Słupcy przygotowała szkolenie dla zarządców i administratorów budynków wielorodzinnych z terenu powiatu słupeckiego. Tematem wiodącym były warunki ochrony przeciw pożarowej, ale poruszono również tematy związane z niewłaściwym parkowaniem i zastawianiem dróg oraz dojazdów p.poż. Policjanci dodatkowo promowali Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i wskazywali jej zalety w poprawie bezpieczeństwa na danym terenie.
25 października w świetlicy Komendy Powiatowej PSP w Słupcy strażacy i policjanci spotkali się z zarządcami budynków wielorodzinnych, przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Przybyłych przywitał Komendant Powiatowy PSP w Słupcy mł. bryg. Sławomir Gołębiak.
Prelegenci z ramienia straży pożarnej mł. bryg. Mariusz Pawela i mł. kpt. Adam Kruszyński przedstawili zadania i obowiązki zarządcy budynku w świetle przepisów przeciwpożarowych. Omówili zagadnienia dotyczące przeglądów technicznych urządzeń przeciwpożarowych, usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.
Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp.sztab. Artur Kamiński i jednocześnie Dowódca Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko - Pirotechnicznego odniósł się do nieprawidłowości związanych z przechowywaniem w mieszkaniach, piwnicach, czy poddaszach materiałów niebezpiecznych, tak pożarowo, jak i toksycznych, czy wyrobów pirotechnicznych oraz wybuchowych. Zwrócił uwagę na niewłaściwe parkowanie pojazdów głównie na osiedlach mieszkaniowych, co bardzo utrudnia przejazd innym, a zwłaszcza dojazd do potrzebujących przez pogotowie ratunkowe, straż, czy policję.
Nieprawidłowe parkowanie stanowi jedno z najczęstszych zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dlatego też asp.sztab. Marlena Kukawka zapoznała zebranych z aplikacją Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) - narzędzia służącego do zgłaszania zagrożeń, które w cenie mieszkańców mają wpływ na bezpieczeństwo w najbliższym sąsiedztwie. W katalogu dostępnych zagrożeń KMZB prócz tych, które dotyczą zakłóceń ładu i porządku, możliwości popełnienia wykroczeń, czy przestępstw, są też takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród nich należy wyróżnić kategorię „bezdomność”, bardzo ważną w okresie jesienno-zimowym.