Mapa zagrożeń

KMZB w powiecie słupeckim - 6 lat funkcjonowania

Data publikacji 13.10.2022

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już 6 lat. To jeden z kanałów wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy społeczeństwem a Policją. Dzięki KMZB można w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób, zgłaszać policjantom różne problemy. Została stworzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we wrześniu 2016 roku i udostępniona do obsługi przez policję. Wystarczy dostęp do internetu i komputer lub smartfon, aby wskazać miejsce, gdzie naszym zdaniem policjanci powinni zająć się różnymi sprawami.

Każdy obywatel dzięki kilku kliknięciom może zgłosić nieodpowiednie zachowania w swoim rejonie. Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw, wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Mapa skonstruowana jest bardzo intuicyjnie, zapoznanie się z regulaminem i legendą powinno rozwiać wszelkie wątpliwości, jak z niej korzystać. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę KMZB lub zamontować w telefonie aplikację Geoportal Mobile i tam znaleźć KMZB. Następnie należy wybrać miejscowość, powiększyć mapę, wybrać z listy kategorię zgłoszenia spośród 25 zagrożeń i zaznaczyć punkt/miejsce. Można również dać krótki opis wraz ze zdjęciami.

Wszystkie zgłoszone zagrożenia są weryfikowane i sprawdzane przez policjantów. Od chwili przyjęcia zgłoszenia funkcjonariusze mają 7 dni na to, aby rozpoznać sprawę i również za pomocą informacji na mapie dać zwrotną informację zgłaszającemu. Świadczą o tym zmieniające się kolory punktu zgłoszenia – kółeczko. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy ((patrz legenda).

W powiecie słupeckim przez sześć lat funkcjonowania mapy zanotowano ponad 4 tysiące zgłoszeń o niepokojących obywateli przypadkach dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa (4312 zgłoszeń). Statystycznie licząc średnio rocznie wypada ponad 700 wskazań, czyli nie ma dnia bez zgłoszenia, a często tych zgłoszeń jest więcej.

Liczba zgłoszeń naniesionych na Mapę, świadczy o dużej aktywności mieszkańców, którzy chcą mieć wpływ na swoje własne bezpieczeństwo. Sygnały przekazywane przez społeczeństwo pozwalają Policji na szybkie i skuteczne eliminowanie niepożądanych zjawisk i poszerzają wiedzę o miejscach ich występowania.

Policjanci po sprawdzeniu zgłaszanych problemów potwierdzają ponad połowę, reszta to zgłoszenia niepotwierdzone lub zgłoszenia określane jako żart lub pomyłka. Zgłoszenia potwierdzone są nadal monitorowane, tak aby je wyeliminować.

 

W 2022 roku, do końca września, w powiecie słupeckim zanotowano ogółem 833 zgłoszenia, z czego potwierdzono niemal 400, nie potwierdzono ponad 300 informacji,, wyeliminowano 350 przypadków zagrożeń. 51 zgłoszeń określono jako żart lub pomyłkę, niektóre przekazano do realizacji przez inne podmioty.

Do najczęściej zgłaszanych problemów:

- przekraczanie dozwolonej prędkości – 513 zgłoszenia,

- nieprawidłowe parkowanie – 73 zgłoszenia,

- grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją – 37,

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 34,

- niewłaściwa infrastruktura drogowa – 31.


 

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują interwencyjnego wezwania Policji.

W razie zgłoszenia pilnej interwencji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony