Słupca - policjanci debatowali z młodzieżą o bezpieczeństwie na drogach
Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych w Słupcy oraz stowarzyszeniem Wielkopolscy Fani Motocykli zorganizowała debatę społeczną pod nazwą "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ". Tematem wiodącym była problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym z położeniem nacisku na zachowania na drogach młodych kierowców. Podczas debaty swoją premierę miał film nakręcony przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego „Nie zabijaj, nie daj się zabić”.
Adresatami debaty była młodzież w wieku 16 -19 lat . Głównym celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom zagrożeń w ruchu drogowym spowodowanych przez nieodpowiedzialną i nieostrożna jazdę zwłaszcza tych kierowców, którzy od niedawna posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami. Dzięki współpracy z doświadczonymi fanami motocykli oraz ratownikiem medycznym Kacprem Urbańskim spotkanie przybrało formę atrakcyjnych zajęć uświadamiających młodzieży, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i nie uleganie brawurze.
Debatę otworzył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy mł.insp. Jan Rabiej oraz dyrektor ZSZ w Słupcy Stanisław Kłaniecki. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Wojciech Kujawa przedstawił statystyki zdarzeń drogowych w powiecie słupeckim z uwzględnieniem wypadków spowodowanych przez młodych kierowców, omówił ich przyczyny. Przybliżył też zagadnienia prawne z zakresu RD oraz działania podejmowane przez policjantów na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Z dużym zainteresowaniem spotkały się prelekcje członków WFM Słupca, którym przewodził Prezydent Marek Błażejewski. Fani mechanicznych jednośladów przestrzegali przed lekceważeniem przepisów drogowych i eksperymentowaniem z dopalaczami, narkotykami i alkoholem. Uświadamiali, jak ważny jest odpowiedni strój do jazdy motocyklem oraz nieprzecenianie swoich umiejętności. Na konkretnych przykładach omówili błędy popełniane przez motocyklistów.
Podczas spotkania policjanci przedstawili uczestnikom debaty również programy rządowe realizowane przez policjantów takie jak "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa", "Dzielnicowy bliżej nas" oraz aplikację „Moja Komenda”, które służą lepszemu kontaktowi mieszkańców z policją oraz sprawniejszemu rozwiązywaniu zgłaszanych problemów.