Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania - bezpieczny senior
Przy współudziale trzech instytucji Urzędu Miasta w Słupcy, Komendy Powiatowej Policji w Słupcy oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy, zorganizowano debatę „Bezpieczne Życie Seniorów”, adresowaną do osób starszych mieszkających na terenie miasta. Głównym założeniem spotkania było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób z tej grupy wiekowej oraz podniesienie świadomości seniorów w zakresie dbania o własne bezpieczeństwo, życie i zdrowie oraz mienie.
W konferencji zorganizowanej w sali kinowej MDK w Słupcy uczestniczyli Burmistrz Miasta Słupcy Michał Pyrzyk, Komendant Powiatowy Policji w Słupcy mł.insp. Maciej Kusz, Komendant Powiatowy PSP w Słupcy bryg. Rafał Chmiel, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy mł.insp. Jan Rabiej, radni, policjanci oraz seniorzy. Prowadziła ją Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miasta p. Arleta Kolska-Hypka.
Na spotkanie organizatorzy zaprosili Powiatowego Rzecznika Konsumentów p. Magdalenę Żychowicz, która przybliżyła szacownym gościom zagadnienia dotyczące umów sprzedaży zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Szczególną uwagę zwróciła na zagrożenia, z którymi mogą spotkać się konsumenci w trakcie zawierania tego rodzaju umów. Ponadto pani rzecznik poruszyła kwestię zakupów w sklepach stacjonarnych, kiedy sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów pełnowartościowego towaru.
Policjanci rozpoczęli prelekcje od prezentacji filmu nakręconego z udziałem osób starszych, dzięki któremu uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak chronić siebie i swoje mienie przed różnego rodzaju oszustami, złodziejami i innymi osobami, które chcą wykorzystać ufność i otwartość seniorów. Asp.sztab. Marlena Kukawka omówiła schemat działania oszukujących metodą na wnuczka i na policjanta. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego przybliżył zagadnienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz wygłosił wykład "Senior za kierownicą". Naczelnik Wydziału Prewencji mówił o koncepcji pracy dzielnicowych, jako policjantów pierwszego kontaktu dla mieszkańców naszego powiatu oraz zwrócił uwagę na dostępność aplikacji "Moja Komenda", dzięki której można szybko skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Procedurę Niebieskiej Karty oraz zachowania świadczące o przemocy w rodzinie stosowanej przez dzieci wobec starszych rodziców przekazał asp.sztab. Dariusz Nowicki.
Przedstawiciel straży pożarnej, Komendant Powiatowy PSP w Słupcy bryg. Rafał Chmiel, przybliżył seniorom niebezpieczeństwa płynące z nieumiejętnego rozpoznawania zagrożeń pożarowych oraz zagrożenia związane z tlenkiem węgla. Omówił główne przyczyny pożarów, bezpieczną eksploatację urządzeń grzewczych i gazowych. Na diagramach zaprezentował czujki dymu i tlenku węgla oraz sposoby odpowiedniego ich montażu. Przedstawił również prawidłowe zasady postępowania podczas powstania pożaru i ewakuacji.
Następnie uczestników spotkania zaproszono do krótkiej debaty na temat bezpieczeństwa. Zainteresowani mogli zadawać pytania burmistrzowi i komendantom.Na zakończenie konferencji w holu na seniorów czekał słodki poczęstunek oraz dzielnicowi. Każdy mógł podejść i porozmawiać ze "swoim policjantem". Funkcjonariusze radzili już w konkretnych sprawach dotyczących rejonu, którym się opiekują. Pomagali też instalować aplikację "Moja Komenda", rozdawali wizytówki. Dla wszystkich przygotowano poradniki "Bezpieczne życie seniorów" oraz odblaski.