Trzech pijanych kierowców zatrzymanych dzięki właściwej, obywatelskiej postawie
Prowadzenie pojazdu będąc pod wpływem alkoholu, to jeden z największych grzechów polskich kierowców. Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali nietrzeźwych kierujących pojazdami. Do ich ujęcia przyczyniły się osoby postronne. Gratulujemy takiej obywatelskiej postawy, która potwierdza, że bezpieczeństwo, to nasza wspólna sprawa.
15 czerwca policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących pojazdami. Dzięki postawie świadków wydarzeń, którzy postanowili zareagować, nieodpowiedzialni kierowcy poniosą karę i będą musieli zweryfikować swoje postępowanie.
Rankiem w miejscowości Unia w gminie Strzałkowo kierujący oplem mężczyzna uderzył w drzewo. Wypadkiem zainteresowała się kobieta, która podeszła do auta chcą upewnić się, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Od kierowcy wyczuła won alkoholu i wezwała Policję. Okazało się, że sprawca kolizji miał ok. 1,6 promila alkoholu w organizmie.
Około godz.14.00 na autostradzie A2 na wysokości Lądku policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę. O zdarzeniu informował inny kierujący, który jechał za ciężarówką i widział, że pojazd „porusza się wężykiem” nie trzymając toru jazdy. Kiedy DAF z naczepą zjechał na parking zgłaszający zdecydował się uniemożliwić mu dalszą jazdę, gdyż podejrzewał, że kierowca jest pijany. Kiedy otworzył drzwi szoferki poczuł silną woń alkoholu od mężczyzny, wyciągnął kluczyki ze stacyjki i wezwał na miejsce patrol policji. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość kierującego – badanie wykazało, ok. 2,4 promili alkoholu.
Ostatnie z wydarzeń miało miejsce w Słupcy krótko po godzinie 21.00. Tam mężczyzna kierujący samochodem osobowym również uderzył w drzewo. Został ujęty na miejscu zdarzenia przez osoby postronne. Wezwani na miejsce policjanci potwierdzili, że był pijany, miał ok. ponad 2 promili alkoholu w organizmie.
Nieodpowiedzialnym kierowcom zatrzymano prawa jazdy, grozi im do 3 lat więzienia i wysokie grzywny. O ich losie zdecyduje sąd.
O ujęciu obywatelskim mówi art. 243 Kodeksu postępowania karnego, w którym czytamy, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę, którego zachowanie wskazywałoby, że prowadzi pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Ujęcie osoby nie jest prawnym obowiązkiem, ale uprawnieniem, które posiada każdy obywatel. Możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Zawsze jednak należy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i zdrowie.