Święto Służby Cywilnej w wielkopolskiej Policji
Z okazji Dnia Służby Cywilnej, który w tym roku obchodzony był 17 lutego br. pracownicy Wielkopolskiej Policji na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Tomasza Olczyka uczestniczyli w uroczystej zbiórce, zorganizowanej w auli kongresowo-dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Komendę Powiatową Policji w Słupcy reprezentowała sekretarka Wydziału Prewencji Lidia Pokrant.
Służba cywilna to m.in. pracownicy cywilni polskiej Policji. Jest ich ponad 11 tysięcy, z czego ponad 9 tysięcy stanowią kobiety. Są często niewidzialnym sercem formacji – bo choć ich praca jest często niedostrzegana, bez nich funkcjonowanie Policji byłoby praktycznie niemożliwe. To ludzie oddani swojej służbie, zaangażowani i kompetentni. Zajmują głównie stanowiska administracyjno-biurowe w sekretariatach, komórkach kadrowych, na stanowiskach odpowiedzialnych za dokumentację niejawną, obsługę archiwum, czy finanse i zaopatrzenie i wiele innych.
Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk podczas uroczystości docenił wyróżniających się pracowników z garnizonu wielkopolskiego wręczając im promessy. Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele słupeckiej komendy Policji Lidia Pokrant i Rafał Świciński. Komendant w swoim wystąpieniu gratulował i dziękował wszystkim pracownikom. Podkreślił, że policjanci zawsze mogą liczyć na profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań pracownikom Policji. Przypomniał, że wszyscy wspólnie pracujemy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Wielkopolski. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przed zebranymi na auli wystąpił kwartet smyczkowy ANOVA, który swoim pięknym wykonaniem zabrał wszystkich w muzyczną podróż.
Sto dwa lata temu w odradzającej się po okresie zaborów i I wojnie światowej Polsce powołano do życia służbę cywilną. Przywrócona po roku 1989 jest gwarancją zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa. Profesjonalnie przygotowani do wypełniania powierzonych im obowiązków urzędnicy stanowią podstawę funkcjonowania administracji publicznej, świadcząc usługi na rzecz wszystkich obywateli naszego kraju. Państwowa służba cywilna ustanowiona została 17 lutego 1922 roku. Od początku pracownikom cywilnym stawiano wysokie wymagania kompetencyjne oraz ideowo-moralne.
Dowodem na to, jak ważną instytucją jest służba cywilna, jest fakt, że jej zadania zostały wpisane do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Art.153 ust.1 określa je następująco: zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa.