Podsumowanie świątecznego, długiego weekendu
W czasie minionych czterech świątecznych dni, ocenianych przez pryzmat pracy policyjnej, dominowały niestety zdarzenia z alkoholem w tle. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 6 pijanych kierowców. Nie było poważnych wypadków drogowych. Przeprowadzono kilkanaście interwencji domowych i publicznych, gdzie przyczynkiem zachowań niezgodnych z prawem były napoje wysokoprocentowe. Nie zanotowano również poważnych zdarzeń kryminalnych, zgłoszono dwa przestępstwa internetowe - oszustwo oraz włamanie na konto.
24 grudnia w Słupcy około godz. 9.45 mieszkaniec gminy Strzałkowo pożegnał się ze swoim prawem jazdy oraz odpowie za popełnienie przestępstwa, gdyż prowadził samochód mając około 1 promila alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia policjanci drogówki zostali zadysponowani na miejsce kolizji dwóch pojazdów. Ok. 13.20 w miejscowości Piotrowo gm. Lądek nietrzeźwy kierowca z gminy Lądek (około promila alkoholu w organizmie) doprowadził podczas manewru wymijania do zderzenia z VW Golfem.
Około godziny 20.00 w Marcewku doszło do ujęcia obywatelskiego nietrzeźwego kierowcy, po tym, jak wjechał autem w tuje na jednej z posesji. Przybyli na miejsce policjanci sprawdzili trzeźwość mieszkańca gm. Słupca i okazało się, że mężczyzna miał (po przeliczeniu) niemal 3 promile alkoholu w organizmie.
Po godzinie 21.00 również w Marcewku patrol WRD zatrzymał pijanego rowerzystę – jego niechlubny wynik, to nieco ponad dwa promile alkoholu w organizmie.
25 grudnia po godzinie 19.00 powiadomiono o kolizji drogowej w Piotrowicach. Policjanci ustalili, że kierujący renaultem, jadąc w kierunku Giewartowa, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze, po czym auto przewróciło się na dach. Kierowca był trzeźwy, za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym nałożono na niego mandat karny.
26 grudnia przyniósł zatrzymania dwóch kolejnych nieodpowiedzialnych kierowców. Mieszkaniec Słupcy prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości – jego wynik to 0,75 promila zawartości alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia w Strzałkowie policjanci zatrzymali mieszkańca gminy, który w stanie po użyciu alkoholu kierował fordem. Mężczyzna odpowie za wykroczenia, gdyż jego wynik to ok. 0,2 promila. Dodatkowo okazało się, że nie posiadał uprawnień do kierowania.
Przypomnijmy, że każdy, kto kieruje pojazdem mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) popełnia przestępstwo, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy najkrócej na 3 lata. Pijani kierujący rowerami odpowiadają muszą się liczyć z odpowiedzialnością za popełnienie wykroczenia i karą grzywny oraz zakazem kierowania jednośladem od 6 miesięcy do 3 lat.
Wszystkie osoby, które widzą, że osoba pijana chce wsiąść za kierownicę pojazdu powinny stanowczo zareagować. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom, może przyczynić się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców, którzy są często sprawcami kolizji oraz wypadków drogowych, również tych najtragiczniejszych w skutkach.