Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PAMIĘTAJ - Za łamanie nakazów prawa w czasie stanu epidemii grożą surowe kary

Data publikacji 30.03.2020

Rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, to zagrożenie dla wszystkich ludzi. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia wydano przepisy ograniczające swobodne przemieszczanie. Wyjątkiem są ważne cele bytowe, zdrowotne lub zawodowe. Za łamanie nakazów w czasie pandemii grożą surowe kary. W powiecie słupeckim nałożono pierwsze mandaty karne na osoby, które nie podporządkowały się zapisom prawa zawartym w Kodeksie Wykroczeń i Rozporządzeniach Ministra Zdrowia w czasie obowiązywania stanu epidemii.

W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Wprowadzono obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla powracających zza granicy, oraz dla osób wobec, których decyzję o kwarantannie wydał Sanepid. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia wydano przepisy ograniczające swobodne przemieszczanie.

Za łamanie nakazów w czasie pandemii grożą surowe kary. Przekonali się o tym młodzi ludzie w gminie Zagórów i Ostrowite. W sobotę 28 marca policjanci z Posterunku Policji w Orchowie interweniowali wobec czterech mężczyzn, którzy przyjechali nad jezioro w Kosewie. Mundurowi nałożyli na każdego z nich mandat karny za złamanie przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych w związku z obowiązującym stanie epidemii ograniczeniami. Policjanci z Posterunku Policji w Zagórowie tego samego dnia nałożyli dwa mandaty karne oraz zastosowali jednopouczenie wobec mężczyzn grupujących się przy sklepie w miejscowości Kopojno Parcele.

APELUJEMY: Ogranicz kontakty z innymi! Zostań w domu! Wychodź tylko jeśli jest to niezbędne!

Przypominamy:

Zakaz gromadzenia się
Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Za złamanie zakazu gromadzenia się obowiązującym w okresie stanu epidemi grozi grzywna do 5000 złotych. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi. Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie można swobodnie przemieszczać się. Wyjątkiem cele bytowe, zdrowotne, zawodowe. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Można zatem przemieszczać się , aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Co dla tych którzy kwarantannę złamią?

Przypominamy, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobiegnie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Codziennie dzielnicowi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną pozostają w domach. Jeśli stwierdzą uchybienia sporządzą dokumentację służbową i osoba taka usłyszy zarzuty. Każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń, bądź z art. 165 kodeksu karnego. Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób grozi kara nawet do 8 lat więzienia. Ponadto o naruszeniach każdorazowo informowany jest Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który może nałożyć karę finansową w wysokości nawet do 30 tys. zł.

Powrót na górę strony