Aktualności

Kierowca ujął pijanego kierowcę

Data publikacji 07.03.2017

Do niecodziennego zdarzenia doszło wczoraj na drodze w Słupcy. Jeden z kierowców dokonał obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy. 55 – letni mieszkaniec Słupcy stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jadąc całą szerokością jezdni. Badanie policyjnym alkotestem wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie zatrzymanego. Wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 6 marca około godziny 9.20 w Słupcy. Jeden z kierowców jadących od strony Konina zauważył, że poruszający się przed nim samochód m-ki Peugeot jedzie tak zwanym wężykiem. Przed rondem Solidarności peugeot zatrzymał się i nie mógł ruszyć z miejsca. Obserwujący zajście mężczyzna wysiadł z auta, podszedł do kierującego tym autem i poczuł od niego silną woń alkoholu. Wyciągnął kluczyki ze stacyjki i wezwał policję. Na miejsce skierowano patrol policyjny, który zatrzymał pijanego kierowcę. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierującego - miał 3,5 promila alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialny mieszkaniec Słupcy trafił do policyjnego aresztu do wytrzeźwienia i wyjaśnienia sprawy.

Na szczególne słowa uznania zasługuje zarówno postawa mężczyzny, który ujął pijanego kierowcę i uniemożliwił mu dalszą jazdę.

Polskie prawo przewiduje możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 Kodeksu postępowania karnego, w którym czytamy, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę, którego zachowanie wskazywałoby, że prowadzi pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Ujęcie osoby nie jest prawnym obowiązkiem, ale uprawnieniem, które posiada każdy obywatel. Możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Zawsze jednak należy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i zdrowie.

Powrót na górę strony