Aktualności

Narada podsumowująca pracę Komendy Powiatowej Policji w Słupcy w 2016 roku

Data publikacji 17.01.2017

W Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy odbyła się roczna narada, podczas której podsumowano minionych 12 miesięcy. Obecny był na niej I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka. Oprócz kadry kierowniczej, policjantów i pracowników cywilnych w odprawie uczestniczyli zaproszeni goście: Starosta Powiatu Słupeckiego, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy, Prokurator Rejonowy w Słupcy oraz przedstawiciel Burmistrza Słupcy.

Miniony rok słupeccy policjanci podsumowali jako bezpieczny, natomiast szefostwo wielkopolskiej Policji bardzo dobrze oceniło pracę policjantów Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.

W porównaniu do roku 2015 popełniono mniej przestępstw, a policjanci wykryli niemal 88 % z nich. Mniej było kradzieży i włamań, mniej spraw narkotykowych. Zanotowano tylko 2 rozboje, których sprawców ustalono i przedstawiono im zarzuty. Zanotowano znaczny spadek w liczbie kradzionych samochodów z 12 w 2015r. do 5 w 2016 r. przy zwiększonej wykrywalności przestępstw w tej kategorii.

Szczególnie cieszy nieduża liczba wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych. W minionym roku w powiecie słupeckim śmierć na drogach poniosły 4 osoby ( o 1 osobę więcej niż w 2015, ale o wiele mniej niż w roku 2014 - 13 osób zabitych). Niestety wzrosła liczba kolizji drogowych do 536 w 2016 roku z 450 w 2015 roku. Po drogach powiatu słupeckiego jeździło mniej nietrzeźwych kierujących – zatrzymano 90 osób, które zdecydowały się na prowadzenie pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości ( o 22 osoby mniej w stosunku do 2015 roku). Policjanci WRD prowadzili liczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Słupecka Policja w 2016 r. kontynuowała cykl spotkań ze społeczeństwem w postaci debat i konsultacji społecznych w różnych gminach, gdzie mieszkańcy zgłaszali swoje problemy i oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa w miejscach publicznych lub zamieszkania, bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szeroko propagowano modę na życie wolne od używek podczas realizowania licznych przedsięwzięć programu profilaktycznego " Dopalacze niszczą życie" oraz projektu "Uzależnienia? Przecież nie ja!". Duży nacisk położono na przeciwdziałono przemocy w rodzinie prowadząc projekt dla młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych “Razem przeciw przemocy” oraz organizując II Nocny Rekreacyjny Bieg Uliczny „5 z PASJĄ” pod hasłem „Rodzina wolna od przemocy” . Liczne spotkania z seniorami w ramach programu "Bezpieczne życie seniorów" pozwoliły na uniknięcie wielu przestępstw popełnianych na ich szkodę.Zainaugurowano nowy projekt "Dwie strony sieci" realizowany przez słupeckich policjantów, w ramach którego policyjni profilaktycy wraz ze swoimi partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa będą edukować młodzież, kadrę pedagogiczną i rodziców w zakresie bezpiecznego wykorzystywania wirtualnej sieci.

Nie można też nie wspomnieć o sukcesach policjantów. We wrześniu policjant z Posterunku Policji w Strzałkowie mł.asp. Marek Sowa – dzielnicowy z gminy Strzałkowo - zajął drugie miejsce w turnieju na najlepszego dzielnicowego w garnizonie wielkopolskim. W listopadzie wyróżniono „Kryształową Gwiazdą” za uratowanie życia ludzkiego 6 policjantów słupeckiej komendy.

Od sierpnia na ulicach Słupcy i gminy Słupca można zobaczyć niespotykane dotąd w naszym powiecie patrole policji - dzielnicowi patrolują miasto na rowerach. Cztery jednoślady zostały zakupione przez samorządy miasta i gminy Słupca. Dzięki nim szybciej przemieszczają się w swoich rejonach, którymi się opiekują, mogą szybciej zareagować na wezwanie, są też bliżej obywateli.

Podczas odprawy Starosta oraz zaproszeni gości podkreślali dobrą współpracę ze słupecką jednostką Policji, zwracając szczególnie uwagę na działania podejmowane na rzecz mieszkańców powiatu słupeckiego. Komendant Powiatowy Policji w Słupcy mł.insp. Maciej Kusz podziękował wszystkim za dotychczasową pracę i wyraził opinię, że praca słupeckich policjantów w 2017 roku pozwoli utrzymać tendencje spadkowe w zakresie popełnianych przestępstw i wykroczeń.

Powrót na górę strony