Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant pomysłodawcą "Biegu Leśnika"

bieg_maleW sobotę 12 marca w Słupcy miała miejsce pierwsza edycja Biegu Leśnika, który oprócz walorów sportowych i rekreacyjnych miał jeszcze wymiar historyczny. Upamiętniał bowiem Jana Szypowskiego ps.Leśnik żołnierza Wojska Polskiego. Pomysłodawcą uczczenia biegu imieniem żołnierza i powstańca urodzonego w Słupcy był policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.

Pułkownik Jan Szypowski, ps. Leśnik urodził się w Słupcy 5 stycznia 1889 r.To bardzo zasłużona postać. Był pułkownikiem uzbrojenia Wojska Polskiego, współzałożycielem Centralnego Okręgu Przemysłowego. W czasie powstania warszawskiego dowodził zgrupowaniem bojowym Leśnik. Był szefem uzbrojenia AK i twórcą podziemnego przemysłu zbrojeniowego. Zmarł w 1950 r. w Warszawie, spoczywa na Powązkach. W stolicy jest park nazwany jego imieniem, ma tam też swój pomnik.

 

jan_szypowski_-_lenik
źródło internet

 

W odezwie na organizowane w kraju biegi "Tropem Wilczym" w Słupcy zrodził się pomysł stworzenia biegu upamiętniającego lokalnego patriotę. Osobą, która wskazała postać płk. J.Szypowskiego był Łukasz Jarząbek - mieszkaniec Słupcy, prezes Stowarzyszenia "Pasjonaci", a służbowo dzielnicowy w słupeckiej jednostce policji. Organizatorami biegu byli: MOSiR w Słupcy, Pasjonaci, OŻW Horn, Urząd Miasta Słupcy wspierani przez harcerzy, policjantów oraz wielu innych.

Mimo niesprzyjającej pogody na starcie pojawiło się ok. 40 amatorów biegania, aby sprawdzić swoje siły na ponad 4 km trasie przebiegającej przez las. Start i metę zorganizowano przy ośrodku żeglarskim, gdzie zadbano również o gorącą herbatę i poczęstunek. Przygotowano również pokazy wojskowych grup rekonstrukcyjnych. W przyszłym roku planuje się kontynuację przedsięwzięcia, być może biegu połączonego z piknikiem historycznym.

 

bieg_1
bieg_2
bieg_5

 

Powrót na górę strony