Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Przypominamy wszystkim zainteresowanym, iż w tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” trwa od 23 lutego do 28 lutego. Zapraszamy na dyżury pełnione przez organizatorów akcji oraz jej partnerów na terenie całego województwa.
W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).
W tym roku w dniach 23 lutego do 28 lutego zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, wyłonionych w ramach projektu „Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem i umocnienie pozycji świadka” oraz podmiotów, które otrzymały dotację w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W całym województwie wytypowano kilkadziesiąt miejsc w których każdy zainteresowany będzie mógł zwrócić się o poradę lub pomoc w indywidualnych sprawach.
Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
W powiecie słupeckim w trakcie całego tygodnia w sądzie oraz prokuraturze pełnione będą dyżury, podczas których osobom pokrzywdzonym przestępstwem porad prawnych udzielali będą specjaliści reprezentujący różne grupy zawodowe.