Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polskie patrole policyjne w Chorwacji

trogir_z_mladenemDwie policjantki i dwóch policjantów z Polski pełni w okresie wakacyjnym służbę patrolową w Chorwacji. Funkcjonariusze udzielają pomocy polskim turystom, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach i z uwagi na barierę językową nie są w stanie poradzić sobie z ich rozwiązaniem. Stróże prawa asystują chorwackim mundurowym w czynnościach służbowych, dotyczących Polaków. Wśród oddelegowanych decyzją Komendanta Głównego Policji znalazł się także policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - mł. asp. Zbigniew Stańczyk.

Od kilku lat jednym z najbardziej popularnych wśród turystów z Europy kierunków wakacyjnych wyjazdów jest Chorwacja. Wzrost zainteresowania społeczeństwa tym krajem zrodził potrzebę połączenia sił Policji z różnych państw Europy. Przed siedmioma laty chorwacka policja rozpoczęła realizację programu pod nazwą „Bezpieczny sezon letni” i zaprosiła do udziału w tym przedsięwzięciu przedstawicieli policji z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Węgier, Włoch i Polski.  

W tym roku, do pełnienia służby na terenie Chorwacji, oddelegowano z naszego kraju 4 policjantów z garnizonów: wielkopolskiego, szczecińskiego oraz mazowieckiego.  Dwa patrole polskich funkcjonariuszy stacjonują w Zadarze i w Trogirze. Każdy z nich ma przydzielonego opiekuna ze strony chorwackiej.

W Trogirze obecnie służy policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - mł. asp. Zbigniew Stańczyk. Towarzyszy mu policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim - podkom. Anna Młynarczyk.  Zadania polskiego patrolu mają charakter typowo prewencyjny. Aby zapewnić rodakom jak najbardziej bezpieczny i komfortowy pobyt na chorwackim wybrzeżu, nasi policjanci wspierają zagranicznych kolegów podczas codziennej służby. Kontrolowane są kolejno wszystkie miejscowości nadmorskie. Policjanci odwiedzają: pola namiotowe, przystanie portowe, plaże, okolice pubów i restauracji, hotele oraz pensjonaty. Polscy funkcjonariusze uczestniczą również w kontrolach drogowych oraz przesłuchaniach, informują turystów o rodzaju oferowanej pomocy oraz sposobie kontaktu z najbliższą placówką dyplomatyczną.

Praca policjantów z Polski to nie tylko służba patrolowa. Przekazują oni także polskim turystom ulotki, informujące jak nie stać się ofiarą przestępstwa i gdzie ewentualnie zwrócić się o pomoc. W hotelach, pensjonatach oraz biurach informacji turystycznej, gdzie przebywa najliczniejsza grupa polskich turystów, pozostawiają swój służbowy numer telefonu, by każdy, kto znajdzie się w sytuacji zagrożenia, mógł nawiązać z nimi kontakt i ewentualnie prosić o pomoc. Początkowo obecność polskiego patrolu w kontaktach z turystami wywoływała ogromne zdziwienie, ale zaraz potem spotkała się z wielkim uznaniem Polaków.

Patrole z naszego kraju najczęściej pomagają przy obsłudze zdarzeń drogowych, kradzieży, dokonanej na szkodę polskich turystów, zagubienia dokumentów itp. Przykładem może być kolizja drogowa z udziałem 15-latka z Polski, przebywającego z rodzicami na wyspie Brać. Chłopak, jadąc wypożyczonym przez ojca motorowerem, przewrócił się na jezdnię, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Okazało się, że prowadził on pojazd bez uprawnień, nie posiadał też kasku ochronnego. Na jego szczęście nic mu się nie stało, a w postępowaniu przyspieszonym orzeczono pouczenie. W przypadku osoby dorosłej kara mogła sięgnąć nawet do 1000 euro.

Mł. asp. Zbigniew Stańczyk służy w Policji od 2007 roku. Obecnie pracuje w Posterunku Policji w Strzałkowie podległym KPP w Słupcy i tam wykonuje zadania dochodzeniowo-operacyjne. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego spowodowała, że został wytypowany na opiekuna policjantów chorwackich podczas EURO 2012. Zanim przydzielono go do wakacyjnej służby w Chorwacji, musiał przejść specjalne postępowanie kwalifikacyjne, w którym uczestniczyli policjanci ze wszystkich województw naszego kraju. Płynny angielski oraz policyjna fachowość przyczyniły się do wybrania go jako jednego z typowanej czwórki.

 

chorwacja_a
chorwacja_1
chorwacja_2
chorwacja_3
chorwacja_4
chorwacja_5
chorwacja_6
chorwacja_7
 

 

 

 

Powrót na górę strony