Od ucieczki przed policjantami do przesłuchania w komendzie
Słupeccy policjanci przesłuchali dziś mężczyznę, który 15 września br. nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a uciekając przed policyjnym patrolem spowodował swoim zachowaniem na drodze zagrożenie dla wielu osób. Podczas pościgu funkcjonariusze wykorzystali broń służbową w celu zatrzymania pojazdu.
15 września w późnych godzinach popołudniowych patrol policyjny otrzymał informację, że na drodze K92 mężczyzna kieruje pojazdem będąc pijany. Zdecydowano o zatrzymaniu go do kontroli drogowej. Kierujący autem podjął decyzję o ucieczce przed funkcjonariuszami. Uciekając przed patrolem wielokrotnie złamał przepisy ruchu drogowego, a przede wszystkim swoim zachowaniem na drodze stworzył realne zagrożenie dla życia i zdrowia policjantów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Policjant KPP w Słupcy zdecydował o wykorzystaniu broni służbowej i oddał strzały w kierunku samochodu w celu zatrzymania pojazdu ( art. 47 pkt. 1 Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej z dnia 24 maja 2013 r.). W trakcie działań policyjnych uszkodzeniu uległ radiowóz, co uniemożliwiło dalszy pościg za osobą i mężczyzna nie został ujęty. Policjanci przez kilka dni zbierali informacje, przesłuchiwali świadków gromadząc dowody winy uciekiniera m.in. znaleziono auto, którym oddalił się mężczyzna.
20 września br. słupeccy policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Słupcy podejrzewanego o to, że w dniu 15 września br. kierując busem nie zatrzymał się do kontroli drogowej i usiłował zepchnąć z drogi policyjny radiowóz stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia policjantów. Lekarz nie wyraził zgody na przebywanie mężczyzny w policyjnej izbie zatrzymań z uwagi na stan zdrowia i został on przewieziony do szpitala.
26 września słupeccy policjanci przesłuchali mężczyznę, który uciekał przed policjantami. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sformułowanie dwóch zarzutów za popełnione przez niego przestępstwa: stosowanie przemocy na drodze wobec funkcjonariuszy w celu zmuszenia ich do zaniechania prawnej czynności służbowej tj. kontroli drogowej (art. 224 par.2) oraz narażenie na niebezpieczeństwo osób postronnych( art. 160 par. 1). Oba przestępstwa są zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze sporządzili także trzy wnioski o ukaranie przez Sąd o wykroczenia drogowe jakich dopuścił się mężczyzna kierując samochodem i uciekając przed policyjnym pościgiem - spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, nie stosowanie się do sygnału policjanta w celu uniknięcia kontroli drogowej , brak posiadanych uprawnień do kierowania.