Policjanci wspierają WOŚP
10 stycznia 2010r. w całej Polsce gra XVIII Finał WOŚP. W powiecie słupeckim policjanci włączają się w akcje zbierania pieniędzy na profilaktykę wczesnego rozpoznawania chorób nowotworowych u dzieci. Są też współorganizatorami licytacji, imprez towarzyszących w miejskich i gminnych sztabach orkiestry. Funkcjonariusze będą w tym dniu pełnić wzmożoną służbę na ulicach, aby przeciwdziałać próbom zakłócenia porządku publicznego, czy próbom rozbojów na osobach kwestujących i kradzieży puszek kwestarskich.
Słupeccy policjanci od kilku dni uczestniczą w spotkaniach organizacyjnych sztabów orkiestry, jakie powstały w powiecie słupeckim. Gromadzą przedmioty na licytacje, przygotowują stanowiska prewencji kryminalnej, które będą działać przy sztabach. Na odwiedzających policyjne stoiska czekają elementy odblaskowe, kolorowanki, gry i zabawy o bezpieczeństwie. Będzie można bliżej poznać pracę technika kryminalistycznego, dzielnicowego, czy przewodników psów policyjnych. Na potrzeby WOŚP powstała specjalna policyjna drużyna do gry w piłkę nożną halową, której zawodnicy będą uczestniczyli w turnieju piłkarskim, z którego wpisowe zasili konto orkiestry.Policjanci na ulicach będą pilnować bezpieczeństwa kwestujących, ale również będą zwracać szczególna uwagę na to, czy zbiórki są przeprowadzane przez osoby do tego uprawnione i zgodnie z przepisami . Przypominamy, że kwestujący będą wyposażeni w identyfikator ze zdjęciem woluntariusza, numerem oraz miejscem na dane opiekuna w przypadku osób poniżej 16 roku życia.
Kwestującym przypominamy o kilku ważnych zasadach, o których powinni pamiętać podczas prowadzania zbiórki pieniędzy:
- należy zachować rozwagę i rozsadek,
- kwestować w grupach, osoby poniżej 16 roku życia tylko w towarzystwie dorosłych opiekunów,
- unikać miejsc mało uczęszczanych(podwórka, bramy, parki, skwery) zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu,
- w razie napadu nie starać się za wszelka cenę ratować puszki czy zawartości skarbonki, pamiętając , że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną ; zachować spokój i zapamiętać jak najwięcej szczegółów wyglądu sprawcy,
- wzywać patrol policyjny w przypadku najmniejszego podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa.