Dzielnicowy bliżej nas

Wspólne patrole dzielnicowego ze strażnikiem leśnym

Data publikacji 07.08.2023

Dzielnicowy gminy Zagórów realizując zadania ze swojego planu priorytetowego spotkał się z przedstawicielami Straży Leśnej z Grodźca. Funkcjonariusze wspólnie patrolowali okolice lasów na terenie gminy pod kątem wałęsających się i bezpańskich psów.

Asp. Karol Szulc z Posterunku Policji w Zagórowie wspólnie z Przemysławem Witkowskim ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Grodziec prowadzili w minionym tygodniu kontrole w lasach i ich okolicach w rejonie służbowym dzielnicowego. Zwracali szczególną uwagę na bezdomne lub wałęsające się psy. Między innymi w ten sposób policjant realizuje swój plan priorytetowy dotyczący ograniczenia, a dalej całkowitego zlikwidowania tego problemu na terenie gminy Zagórów.

Apelujemy! Wałęsające się psy, nie zawsze bezdomne! To głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli np. są wypuszczane, aby sobie „pobiegały”, właściciele nie mają ogrodzonej posesji i nie mają kojca dla psa itp.

Przypominamy, że za zwierzęta trzymane w domu, czy gospodarstwie odpowiada właściciel. Nie mogą one luźno biegać po okolicy bez nadzoru. Dodatkowo ważne jest by właściciele zwierząt pamiętali o swoich obowiązkach, które m.in. opisane są w Ustawie o ochronie zwierząt: „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu”.

Bardziej szczegółowe zapisy dotyczące trzymania zwierząt znajdziemy w gminnych regulaminach o utrzymaniu czystości i porządku na danym terenie. Warto się z nimi zapoznać!
 

Inne postępowanie stosuje się w przypadku zwierząt bezdomnych. Zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie zwierząt zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Lokalny samorząd ma ustawowy obowiązek podęcia interwencji za pośrednictwem podmiotu, z którym ma podpisaną umowę dot. m.in. wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do Schroniska.

Przypadki psów agresywnych, wałęsających się można zgłaszać na Policję, która podejmując interwencję, powiadomi też lekarza weterynarii, działającego na zlecenie miasta, czy gminy lub podmiot działający na jej rzecz, a ten przy pomocy specjalnego sprzętu schwyta zwierzę, (w razie potrzeby przebada i pozostawi na obserwacji) oraz odwiezie do schroniska.

W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, policjant ma prawo nałożyć mandat na osobę za niewłaściwe trzymanie zwierzęcia lub w przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może skierować sprawę do sądu z wnioskiem o ukaranie właściciela psa.

Co wtedy zrobić, jak się zachować w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego psa?

  • należy się zatrzymać, nie wolno uciekać,

  • nie powinniśmy patrzeć psu w oczy,

  • nie okazujmy strachu, paniki,

  • nie należy się odwracać się od zwierzęcia, zwłaszcza jeśli pies jest duży, istnieje ryzyko przewrócenia człowieka, gdy pies skoczy

  • należy ustawić się bokiem do psa, na lekko rozstawionych nogach, to pozwali utrzymać równowagę,

  • można przyjąć pozycję żółwia, dzięki której chroni się, te części ciała, które zwykle atakuje pies.

Powrót na górę strony