Dzielnicowi o zagrożeniach w sieci - Dzielnicowy bliżej nas - KPP Słupca

Dzielnicowy bliżej nas

Dzielnicowi o zagrożeniach w sieci

Data publikacji 08.02.2019

Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu policjanci spotykali się z uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strzałkowie. Rozmawiali z młodzieżą o skutkach wynikających z niewłaściwego korzystania Internetu oraz o zagrożeniach, jakie można napotkać w wirtualnym świecie. Radzili jak właściwie poruszać się w sieci, aby nie popaść w kolizję z prawem lub nie stać się ofiarą cyberprzestępcy.

Dzielnicowi mł.asp. Marek Sowa i sierż.sztab. Krzysztof Marciniak oraz asp.sztab. Marlena Kukawka przygotowali dla młodzieży specjalne prelekcje z pokazem filmów. Omówili plusy i minusy korzystania z sieci oraz wskazali konkretne zagrożenia. Zwracali uwagę uczniów na fakt, że często swoje zachowania w wirtualnym świecie traktują, jak zabawę, nie wiedząc, że łamią prawo. Funkcjonariusze podkreślali, aby z ostrożnością podchodzić do nowych znajomości i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przybliżyli młodym ludziom zjawisko cyberprzemocy oraz przypomnieli, że każdy krok w internecie pozostawia ślad, że internet nie daje anonimowości, a łamanie prawa w sieci lub przy jej pomocy będzie wykryte.

Pamiętajmy, że zjawisko cyberprzemocy, które na pozór wygląda niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne.