Odblaski dla odwiedzających groby w gminie Strzałkowo - Dzielnicowy bliżej nas - KPP Słupca

Dzielnicowy bliżej nas

Odblaski dla odwiedzających groby w gminie Strzałkowo

Data publikacji 02.11.2018

Od środy trwa akcja „Znicz 2018”. W powiecie słupeckim, oprócz działań kontrolnych na drogach, mundurowi w okolicach cmentarzy prowadzili działania profilaktyczne. W gminie Strzałkowo osoby odwiedzające cmentarze otrzymywały od dzielnicowego opaski odblaskowe. Przeprowadzenie przedsięwzięcia było możliwe dzięki wsparciu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ze Strzałkowa.

To już piąta odsłona akcji "Odblaski dla niechronionych", która jest prowadzona corocznie przez słupeckich policjantów w ostatnich dniach października. Akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych oraz zwiększenie świadomości osób, co do roli elementów odblaskowych w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Policjanci Posterunku Policji w Strzałkowie chcąc zadbać o bezpieczeństwo pieszych rozdawali odblaski osobom odwiedzającym groby bliskich m.in. w Ostrowie Kościelnym, Graboszewie, Skarboszewie i Strzałkowie. Mundurowi informowali o przepisach dotyczących stosowania odblasków i namawiali do ich noszenia. Podkreślali, że nawet niewielki odblask przyczepiony do odzieży wierzchniej doskonale zasygnalizuje kierowcom naszą obecność na drodze i może zapobiec tragedii.

Część odblasków przekazanych przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ze Strzałkowa trafi również do policyjnych patroli, aby podczas codziennej służby funkcjonariusze przekazywali je pieszym. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przypominamy! O zmroku, w ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze, czy pieszego ubranego w ciemną odzież. Światła samochodów oświetlają drogę przed pojazdem na 40-50 metrów. Kierowca zauważy nieoświetlony rower najwyżej na 20-30 metrów przed maską swojego samochodu. Jeżeli kierujący pojazdem poruszać się będzie szybciej niż 60 km/h, to nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Odblask jest widoczny dla kierującego samochodem nawet ze 150-200 m.