Opowiedzą za "jazdę na podwójnym gazie" - Poradnik Użytkowników Dróg - KPP Słupca

Poradnik Użytkowników Dróg

Opowiedzą za "jazdę na podwójnym gazie"

Data publikacji 15.05.2020

Pomimo apeli o nie kierowanie pojazdami po spożyciu alkoholu, wielu użytkowników dróg nie stosuje się do tej podstawowej zasady. W tym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy zatrzymali 5 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”.

Policjanci reagują na każdy sygnał świadczący o tym, że po drogach poruszają się kierowcy, znajdujący się pod wpływem alkoholu, gdyż osoba pijana prowadząca pojazd jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Alkohol pogarsza koordynację ruchów, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje zaburzenia wzroku, ogranicza pole widzenia oraz powoduje błędną ocenę odległości i szybkości.

W gminie Orchowo policjanci zatrzymali kierowcę samochodu osobowego, który prowadził auto będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkotestem wykazało ok. 1,6 promila w jego organizmie. Po dokładnym sprawdzeniu kierowcy w bazach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiadał sądowy zakaz prowadzenia samochodów osobowych.mW gminie Lądek funkcjonariusze zatrzymali kierującego motorowerem z 1,8 promila alkoholu w organizmie oraz kierowcę samochodu osobowego z 1,5 promila.Niestety najwyższymi wynikami „mogą się pochwalić” rowerzyści. Zatrzymani przez policjantów dwaj mężczyźni jadących na jednośladach przez gminę Zagórów byli bardzo pijani. Weryfikacja ich stanu trzeźwości alkotestem wykazała ok. 2 promili i 2,3 promila.

Przypomnijmy, że każdy, kto kieruje pojazdem mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości popełnia przestępstwo, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy najkrócej na 3 lata. Pijani kierujący rowerami odpowiadają muszą się liczyć z odpowiedzialnością za popełnienie wykroczenia i karą grzywny oraz zakazem kierowania jednośladem od 6 miesięcy do 3 lat.

Wszystkie osoby, które widzą, że osoba pijana chce wsiąść za kierownicę pojazdu powinny stanowczo zareagować. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom, może przyczynić się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców, którzy są często sprawcami kolizji oraz wypadków drogowych, również tych najtragiczniejszych w skutkach.