Podsumowanie weekendu – Wielkanoc 2019 - Poradnik Użytkowników Dróg - KPP Słupca

Poradnik Użytkowników Dróg

Podsumowanie weekendu – Wielkanoc 2019

Data publikacji 23.04.2019

Wypadek drogowy, pięć kolizji, trzech nietrzeźwych kierujących pojazdami i dwa zatrzymane prawa jazdy, a także kradzież i posiadanie narkotyków - tak w skrócie wygląda policyjne podsumowanie minionego wielkanocnego weekendu. Funkcjonariusze byli również wzywani do licznych interwencji domowych i publicznych, gdzie niestety głównym przyczynkiem zakłóceń ładu i porządku był spożywany alkohol.

Zdarzenia drogowe

19 kwietnia w Trąbczynie policjanci zatrzymali kierującego motorowerem, gdyż prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu – miał ok. 1,1 promila alkoholu w organizmie.

21 kwietnia ok. 17.55 w Słupcy na al. Tysiąclecia doszło do kolizji drogowej z udziałem roweru i samochodu osobowego. Kierujący jednośladem mężczyzna jadąc jezdnią zdecydował się na przejazd na drugą stronę ulicy po przejściu dla pieszych i wjechał wprost pod nadjeżdżający z przeciwka samochód. Jak się okazało kierował rowerem po drodze publicznej będąc w stanie nietrzeźwości ok. 1,8 promila alkoholu w organizmie. Rowerzysta został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia sprawy.

22 kwietnia w Lądku policjanci zatrzymali do kontroli drogowej auto, które jak się okazało prowadził pijany mężczyzna. Badanie wykazało ok. 1,9 promila alkoholu w jego organizmie.

Tego samego dnia ok. godz. 7.00 w Strzałkowie na drodze K92 doszło do dachowania samochodu. Wstępne ustalenia wskazują, że kierowca mógł zasnąć, a pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust, co doprowadziło do wywrócenia pojazdu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala celem udzielenia pomocy medycznej i określenia obrażeń.

Również 22 kwietnia dwóch kierowców straciło na trzy miesiące swoje prawa jazdy. W Ciążeniu kierujący samochodem m-ki Volvo pędził w terenie zabudowanym 131 km/h. Tego samego dnia w Ratyniu kolejny kierowca w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 62 km/h. Policjanci oprócz zatrzymania praw jazdy kierowców, nałożyli na nich mandaty karne oraz punkty.

Zdarzenia kryminalne

Z 19/20 kwietnia nieznani sprawcy, po uprzednim zdemontowaniu, ukradli ok. 1800m linii energetycznej napowietrznej w gminie Orchowo.21 kwietnia w Orchowie policjanci z miejscowego posterunku zatrzymali 23-latka, przy którym ujawnili susz roślinny marihuany. Mężczyznę zatrzymano do wyjaśnienia sprawy.

Dla porównania rok ubiegły

W roku 2018 podczas świątecznego weekendu policjanci nie zanotowali zdarzeń o charakterze kryminalnym, nie doszło również do wypadków drogowych, zgłoszono jedynie dwie kolizje. Funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali pijanego motorowerzystę oraz dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Czterech kierowców straciło na trzy miesiące prawa jazdy za przekroczenie dozwolonych prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.