Kontrolno-prewencyjne działania policjantów drogówki - Poradnik Użytkowników Dróg - KPP Słupca

Poradnik Użytkowników Dróg

Kontrolno-prewencyjne działania policjantów drogówki

Data publikacji 15.04.2019

Dążąc do zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drogach policjanci podejmują różne działania, które mogą przynieść oczekiwany skutek w postaci zmniejszenia liczby tragicznych zdarzeń drogowych. 12 kwietnia br. w całej Wielkopolsce miała miejsce kolejna odsłona działań kontrolno-prewencyjnych pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego – Zero Tolerancji. Dzień później Wydział Ruchu Drogowego słupeckiej komendy zorganizował ponadpowiatowe działania ukierunkowane głównie na piratów drogowych oraz kierowców mogących prowadzić auto będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Miejscowym funkcjonariuszom pomagali koledzy z Poznania i Konina.

Głównym zadaniem piątkowej akcji NURD jest zwrócenie szczególnej uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych ale również rowerzystów i osoby poruszające się na innego rodzaju jednośladach. Podczas ewentualnego zdarzenia drogowego, te osoby są zawsze najbardziej poszkodowaną stroną. Policjanci podczas prowadzonych działań zwracali uwagę na wzajemną korelację między poszczególnymi uczestnikami ruchu. Nałożyli 11 mandatów na kierowców, którzy popełnili wykroczenia drogowe wobec pieszych oraz 3 mandaty za błędy pieszych.

W sobotnich działaniach oprócz kontroli w wyznaczonych punktach, na drogach pojawiły się nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Skontrolowano około 120 różnych pojazdów i sprawdzano trzeźwość kierowców. Cieszy fakt, że w czasie trwania akcji funkcjonariusze nie ujawnili pijanych kierujących. Najwięcej mandatów nałożono za przekraczanie dozwolonych prędkości, zatrzymano jedno prawo jazdy.

Tego typu działania będą kontynuowane. Nadal na wielkopolskich drogach jest za dużo osób, które świadomie lekceważą przepisy ruchu drogowego i narażają siebie i innych na groźbę utraty zdrowia i życia.