Weekendowi nietrzeźwi kierujący i ujęcie obywatelskie - Poradnik Użytkowników Dróg - KPP Słupca

Poradnik Użytkowników Dróg

Weekendowi nietrzeźwi kierujący i ujęcie obywatelskie

Data publikacji 26.03.2019

W minioną niedzielę policjanci interweniowali w czterech zdarzeniach, w których brali udział pijani kierowcy. Zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców samochodów, pijanego rowerzystę i będącego pod wpływem alkoholu motorowerzystę. W jednym z tych przypadków miało miejsce ujęcie obywatelskie.

Miniona niedziela niestety wpisała się w policyjne statystyki jako niechlubny dzień „nietrzeźwego kierowcy”. Rankiem 24 marca w Marcewie policjanci zatrzymali kierowcę, który kierował samochodem osobowym będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie mężczyzny. Nieco później doszło do kolizji drogowej w Jaroszynie. Podczas manewru wyprzedzania zderzył się tam samochód osobowy z motorowerem. Okazało się , że kierujący jednośladem znajdował się pod wpływem alkoholu. Kilka godzin później w Giewartowie funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Mężczyzna miał ok. 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Dzień zakończył się ujęciem obywatelskim w Podbielu. Młody kierowca zauważył, że jadące przed nim auto porusza się „slalomem”. Kiedy pojazd zjechał z jedni i wjechał na pole postanowił zainterweniować. Podszedł do samochodu i otworzył drzwi. Za kierownicą siedziała kobieta, od której czuć było woń alkoholu. Mężczyzna chcąc uniemożliwić dalszą jazdę wyciągnął kluczyki za stacyjki i wezwał na miejsce patrol policji. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość kierującej – badanie wykazało, ok. 3 promili alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialna kobieta została zatrzymana, przedstawiono jej zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy. W tym przypadku należy pochwalić właściwą reakcję młodego kierowcy, który uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy.

O ujęciu obywatelskim dowiemy się z artykułu 243 Kodeksu postępowania karnego, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia sie tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy jednak niezwłocznie oddać w ręce Policji.