Rozpoczynamy III edycję projektu "Poznajemy swoje korzenie" - Spotkania z Bezpieczeństwem - KPP Słupca

Spotkania z Bezpieczeństwem

Rozpoczynamy III edycję projektu "Poznajemy swoje korzenie"

Data publikacji 28.01.2019

Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie, Muzeum Okręgowym w Koninie, Muzeum Regionalnym w Słupcy i Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Lądzie rozpoczęła realizację trzeciej edycji projektu profilaktycznego pt: „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE”. Przedsięwzięcie ma na celu zapoznanie uczniów szkół podstawowych z tematyką ochrony dziedzictwa narodowego oraz archeologicznego i jest jednym z działań podejmowanych przeciwko przestępczości archeologicznej i sakralnej.

Projekt „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE” ma służyć poznaniu historii miejsca, w którym mieszkają uczestnicy przedsięwzięcia, ale także wyrobić w nich nawyk dbania o dobra kultury i przeciwdziałanie ich niszczeniu. Jego adresatami są uczniowie klas VI szkół podstawowych z gminy Słupca. Zaplanowano wykłady i warsztaty dla uczniów, które będą prowadzić policjanci z Wydziału Prewencji KPP w Słupcy, archeolodzy, pracownicy zajmujący się ochroną zabytków oraz ochroną przyrody. Dzieci dowiedzą się, czym jest przestępczość archeologiczna, jak mogą przyczynić się do ochrony dóbr kultury oraz jak postępować ze starymi znaleziskami np. historycznymi artefaktami, ale również, jak właściwie zachować się w sytuacji przypadkowego ujawnienia niewybuchów lub innych niebezpiecznych przedmiotów. Przewidziane są również lekcje w Muzeum Regionalnym w Słupcy i Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. W ramach projektu przygotowano konkursy, których rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu na zakończenie przedsięwzięcia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy asp.sztab. Artur Kamiński oraz st.sierż. Joanna Wolińska przeprowadzili już pierwsze zajęcia. Odwiedzili uczniów w w Szkole Podstawowej w Drążnej. Kolejne spotkania już wkrótce.