Konferencja „STOP mowie nienawiści” - Spotkania z Bezpieczeństwem - KPP Słupca

Spotkania z Bezpieczeństwem

Konferencja „STOP mowie nienawiści”

Data publikacji 30.10.2018

W auli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy odbyła się inauguracja projektu „STOP mowie nienawiści”. Jego głównym założeniem jest zwiększenie świadomości młodzieży i osób dorosłych w zakresie przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Będzie on realizowany przy współudziale słupeckiej policji, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie oraz Szkoły Podstawowej w Zagórowie.

Głównym pomysłodawcą programu jest asp. sztab. Dariusz Nowicki - profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy. 29 października na inaugurującą konferencję zaproszono dyrektorów placówek oświatowych oraz przedstawicieli podmiotów wspierających działania policji w realizacji przedsięwzięcia, w tym gości z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Spotkanie otworzyła dyrektor szkoły Karolina Rakowicz, która przedstawiła założenia i plany związane z projektem. Następnie zaproszono uczestników konferencji do wysłuchania kilku wykładów. Nauczycielka ZSE w Słupcy Dorota Adamczewska opowiedziała zebranym o specjalnym szkoleniu, jakie odbyła wraz z kilkunastoma nauczycielami z naszego kraju w Izraelu. Komisarz Szymon Witczak z KWP w Poznaniu mówił o tolerancji i umiejętności przedstawiania swoich poglądów. Asp.sztab. Dariusz Nowicki przybliżył miejscowe wydarzenia z okresu między wojennego, do jakich doszło w Zagórowie i okolicach na tle narodowościowym. Konferencję podsumował kom. Robert Górny Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Słupcy, który podkreślił, że projekt to cenna inicjatywa w środowisku lokalnym.

W ramach programu przygotowano zajęcia edukacyjno - informacyjne dla młodzieży prowadzone przez nauczycieli i policjantów zajmujących się zagadnieniami ochrony praw człowieka. Uczniowie odbędą również lekcje muzealne oraz zajęcia w Sądzie Rejonowym w Słupcy dotyczące m.in. przestępstw wynikających z mowy nienawiści. W Zagórowie zaplanowano tematyczną konferencję w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Dla policjantów i nauczycieli przygotowano warsztaty w siedzibie Muzeum POLIN w Warszawie na temat: „Relacji mniejszość - większość, powstanie mechanizmów dyskryminacji z naciskiem na antysemityzm”. Na zakończenie projektu w lutym 2019 roku zorganizowane będą szkolenia dla profilaktyków policyjnych garnizonu wielkopolskiego, w których przygotowanie włączy się Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.