Spotkania z Bezpieczeństwem

„POZNAJEMY SWOJE KORZENIE” - zakończenie drugiej edycji projektu

Data publikacji 07.06.2018

Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie, Muzeum Okręgowym w Koninie i Muzeum Regionalnym w Słupcy zakończyła kolejną odsłonę projektu profilaktycznego dla uczniów pt: „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE”. Uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia przygotowano w zabytkowym klasztorze w Lądzie.

7 czerwca w sali opackiej klasztoru w Lądzie spotkali się uczestnicy przedsięwzięcia - uczniowie klas szóstych z Powidza, Ostrowitego, Orchowa i Wólki oraz zaproszeni goście. W czasie spotkania przeprowadzono wykłady, przygotowane specjalnie dla młodych odbiorców. Wygłosili je dr Michał Brzostowicz – Z-ca Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Krzysztof Gorczyca – archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie oraz asp.sztab. Dariusz Nowicki. Następnie rozstrzygnięto ogłoszone w czasie roku szkolnego konkursy. Nagrody wraz z zaproszonymi gośćmi wręczał Komendant Powiatowy Policji w Słupcy insp. Maciej Kusz i Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp.sztab. Artur Kamiński. Na zakończenie spotkania klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego oprowadzili grupy młodzieży po zabytkowym klasztorze i kościele.

Głównym założeniem projektu POZNAJEMY SWOJE KORZENIE” jest poznanie historii miejsca, w którym mieszkają uczestnicy przedsięwzięcia oraz wskazanie, jak reagować w przypadku znalezienia historycznych artefaktów. Zajęcia dla uczniów prowadzą policjanci z Wydziału Prewencji KPP w Słupcy, archeolodzy oraz pracownicy zajmujący się ochroną zabytków, muzealnicy. Dzieci uczą się, czym jest przestępczość archeologiczna, jak mogą przyczynić się do ochrony dóbr kultury, czy przeciwdział ich niszczeniu. Funkcjonariusze duży nacisk kładą na zgłaszanie dorosłym znalezisk niewiadomego pochodzenia, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Organizatorzy projektu planują przeprowadzić podobne zajęcia w kolejnych szkołach naszego powiatu.