Młodzież z wizytą w sądzie i komendzie policji - Spotkania z Bezpieczeństwem - KPP Słupca

Spotkania z Bezpieczeństwem

Młodzież z wizytą w sądzie i komendzie policji

Data publikacji 25.03.2018

Ciekawą lekcję edukacji prawnej dla uczniów jednej ze szkół podstawowych z Konina przygotował Sąd Rejonowy w Słupcy wspólnie z policjantami słupeckiej jednostki policji. Młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w rozprawie sądowej, wysłuchać prelekcji o odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz odwiedzić mundurowych w ich miejscu pracy. Wizyta w sądzie i komendzie policji pozwoliła młodzieży na ,,oswojenie" miejsc, o których nawet dorośli mówią z obawą i w innym świetle ujrzeć pracę sędziów i policjantów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Koninie odwiedzili najpierw Sąd Rejonowy w Słupcy, a następnie Komendę Powiatową Policji w Słupcy i z bliska mogli przyjrzeć się pracy sędziego i policjantów. Dla większości uczniów była to pierwsza w życiu wizyta w tych instytucjach.

Prowadząca spotkanie Sędzia omówiła specyfikę wykonywanej przez siebie pracy i wyjaśniła, jak funkcjonuje władza sądownicza w Polsce oraz jak przebiegają rozprawy. Młodzież poznała wiele nowych pojęć takich jak np. wokanda. Mundurowi, którzy spotkali się z młodymi ludźmi w sądzie zapoznali zebranych ze skutkami naruszania prawa i przybliżyli rolę Policji, jako oskarżycieli publicznych. Uczniowie uczestniczyli też w rozprawie, w której miejscowi policjanci wnosili o ukaranie kierowcy nieprzestrzegającego przepisów ruchu drogowego.

Na zakończenie wizyty w Słupcy młodzież spoktała się z policjantami różnych wydziałów i komórek. Rozpoczęto od obejrzenia stanowiska kierowania oraz policyjnej izby zatrzymań. Następnie przygotowano spotkania z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego, dzielnicowym i policjantem Nieetatowej Grupy Realizacyjnej. Filmy o pracy policji prezentowane przez oficera prasowego zakończyły zwiedzanie komendy.

Po spotkaniu z sędzią i policjantami, co niektórzy uczniowie zaczęli zastanawiać się nad własną ścieżką kariery zawodowej. Uczniowie i wychowawcy podkreślali również, że wizyta w sądzie i komendzie policji uświadomiła młodym ludziom, że warto przestrzegać porządku prawnego, i że niektóre błahe zachowania mogą okazać się brzemiennymi w skutkach.