Spotkania z Bezpieczeństwem

Szkolenie nt.dopalaczy dla pedagogów i pielęgniarek szkolnych

Data publikacji 10.11.2015

sanepid_2Pod koniec października Państwowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Słupcy zorganizowała szkolenie nt. zagrożeń związanych z używaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych tzw. „dopalaczy”. W szkoleniu uczestniczyli pedagodzy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz pielęgniarki środowiska szkolnego. Projekt ten jest częścią programu „Dopalacze niszczą życie” realizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Słupcy, którą zaproszono do współorganizowania spotkania.

Uczestnicy szkolenia wysłuchali wykładu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy lek. med. Zygmunta Jasińskiego nt. nowych substancji psychoaktywnych, roli i zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w działaniach profilaktycznych i nadzorowych, a także nt. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zadania Policji oraz postępowanie w przypadku podejrzenia, że uczeń/dziecko jest pod wpływem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych - „dopalaczy” przedstawił starszy aspirant
Dariusz Nowicki z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.

Duże zainteresowanie uczestników szkolenia wzbudził wykład pt. "Jak poznać? – przeciwdziałanie uzależnieniom" Michała Świebody psychoterapeuty z Ośrodka Psychoterapii Integratywnej w Poznaniu.

Cele i założenia projektu edukacyjnego „Wiem – nie biorę! Jestem bezpieczny”, zadania do realizacji przez PSSE w Słupcy oraz jak organizować spotkania z młodzieżą w szkole przedstawiła
Małgorzata Pluta pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Słupcy.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali broszury informacyjne związane z tematyką szkolenia.

Podejmowanie wspólnych działań jest szczególnie cenne i pożądane wobec niekorzystnych i niebezpiecznych dla życia i zdrowia zjawisk, zachodzących w społeczeństwie wynikających z używania nowych substancji psychoaktywnych – „dopalaczy”. Mamy nadzieję, że wspólne działania pedagogów, pielęgniarek szkolnych, policji, inspekcji sanitarnej przyczynią się do wzrostu wiedzy, a tym samym ograniczą skalę zjawiska związanego z zatruciami przez dopalacze. Rzetelna wiedza nt. konsekwencji zażywania narkotyków i dopalaczy sprawić może, iż młodzi ludzie wybierać będą mądrze, a tym samym bezpiecznie.

 

sanepid_1
sanepid_3

 

Powrót na górę strony