Spotkania z Bezpieczeństwem

Kampania NIE UCIEKAJ !

Data publikacji 07.07.2011

Co roku w Polsce ginie bez wieści ok. 15 000 osób. 20% z nich to nastolatki. Główną przyczyną ich zaginięć są ucieczki z domu, które nasilają się w okresie wakacyjnym. W 2009 r. latem uciekło z domu 1 349 nastolatków, w 2008 r. – 1535.

Komendant Główny Policji gen.insp. Andrzej Matejuk objął patronatem honorowym tegoroczną kampanię profilaktyczną Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod hasłem „Nie uciekaj!”. Działania mają na celu ograniczenie liczby wakacyjnych ucieczek z domu. W ramach prowadzonych akcji Fundacja pragnie wskazać nastolatkom rozwiązania alternatywne dla ucieczek, zaś rodziców i opiekunów edukować  w zakresie sposób radzenia sobie z dorastającymi dziećmi. Zostały m.in. wyprodukowane poradniki dla rodziców  "Kiedy dziecko ucieka z domu" i ulotki dla dzieci " Ucieczka to nie rozwiązanie!".

Każdego roku policja odnotowuje około 15 tys. zaginięć obywateli polskich w kraju i za granicą. Ludzie giną bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Giną z powodu chorób (fizycznych, psychicznych), wypadków, codziennych problemów i kiedy padają ofiarą przestępstw.

Spośród wszystkich zgłoszeń policja odnotowuje rocznie około 150 zaginięć dzieci do 7 roku życia, około 800 zaginięć dzieci w wieku 7-13 lat i około 3500 zaginięć dzieci w wieku 13-17 lat. Kilkuletnie dzieci najczęściej giną z powodu braku odpowiedniej opieki. Czasem powodem zaginięcia jest przestępstwo: uprowadzenie, pedofilia, morderstwo. Wielokrotnie przyczyną zaginięć starszych dzieci i młodzieży jest ucieczka. Dzieci uciekają z rozmaitych powodów i z różnych, nawet tzw. dobrych domów. Najczęściej młody człowiek ucieka wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go.

Przypominamy o telefonie w sprawie zaginionego dziecka 116 000, który należy do ogólnoeuropejskiej grupy bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Polecamy też strony internetowe, gdzie można zdobyć więcej informacji www.nieuciekaj.pl, www.zaginieni.pl 

Na podstawie informacji Fundacji ITAKA

Powrót na górę strony