Szybko nie znaczy bezpieczniej - Spotkania z Bezpieczeństwem - KPP Słupca

Spotkania z Bezpieczeństwem

Szybko nie znaczy bezpieczniej

Data publikacji 13.04.2010

rd_2Policjanci ze słupeckiej drogówki  przy współudziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie rozpoczęli akcję informacyjną dla kierowców "Szybko nie znaczy bezpieczniej". Ma ona na celu zwrócenie uwagi osobom łamiącym przepisy ruchu drogowego na przyczyny wypadków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem nadmiernej prędkości. Podczas kontroli drogowych kierowcy otrzymują od funkcjonariuszy ulotkę z tabelą dopuszczalnych prędkości na polskich drogach. Ulotka zawiera też informacje o możliwości odbycia w WORD szkolenia, którego ukończenie jest podstawą do redukcji 6 punktów karnych z ewidencji kierowcy.

Statystyki policyjne wskazują, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Aby ograniczyć ilość tragicznych zdarzeń drogowych słupecka drogówka przygotowała kolejną akcję dla kierowców propagującą bezpieczne poruszanie się po drogach. Podczas kontroli drogowych kierujący otrzymują od funkcjonariuszy ulotkę z tabelą dopuszczalnych prędkości na polskich drogach, aby przypomnieć im to czego nauczyli się na kursach prawa jazdy. Okazuje się bowiem, że nakładanie mandatów i punktów karnych jest dla wielu użytkowników dróg niewystarczające.

 

rd_1

 

Przekroczenie 24 punktów karnych skutkuje skierowaniem wniosku o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdem(ami) w ramach posiadanych uprawnień, czyli ponownym egzaminem oraz skierowaniem na badania psychologiczne.W przypadku przekroczenia 20 punktów karnych przez kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, uprawnienia do kierowania są cofane.

 

rd_3

 

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie organizuje płatne szkolenie dla kierowców, którym naliczono punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Wydane zaświadczenie o ukończeniu szkolenia jest dokumentem będącym podstawą do redukcji 6 punktów karnych z ewidencji kierowcy.Szkolenie to 6-godzinny wykład na temat przyczyn wypadków drogowych, prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych oraz psychologicznych aspektów zachowań kierowcy. W szkoleniu nie można uczestniczyć częściej niż raz na pół roku.