Przypominamy, ostrzegamy

Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują do osób starszych o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi

Data publikacji 26.05.2021

W ostatnim czasie, na terenie województwa pojawiały się przypadki oszustw na szkodę seniorów metodami "na policjanta", "na wnuczka", " na pocztę polską" itp. Policja apeluje do osób starszych o zachowanie ostrożności! W całej Wielkopolsce trwa akcja edukacyjno – informacyjna skierowana do seniorów. Policjanci chcą w ten sposób zwiększyć świadomość osób w zakresie zagrożeń, jakie mogą napotkać w życiu codziennym oraz wskazać, jak się uchronić przed oszustami.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy w ramach przedsięwzięcia planują dotrzeć do środowisk seniorów oraz rozpowszechnić „apel Policji” w dostępnych punktach publicznych: urzędach, bibliotekach, domach kultury, sklepach, tablicach ogłoszeń, czy tablicach informacyjnych w sołectwach. Dzielnicowi nawiążą kontakt z miejscowymi proboszczami, apel odczytano w kościołach i umieszczono go w gablotach informacyjnych. Nie zabraknie artykułów z poradami, jak ustrzec się oszustw, które pojawia się na policyjnych stronach internetowych oraz lokalnych mediach. Policjanci przekazywać będą niezbędne informacje podczas organizowanych spotkań ze społeczeństwem, aby zwiększyć świadomość osób w zakresie zagrożeń i przybliżyć metody działań przestępców.

DRODZY SENIORZY!

Ludzie tacy jak Wy wychowani w przeświadczeniu, że trzeba nieść pomoc potrzebującym często padają ofiarą oszustów – osób bezwzględnych, przestępców.

Oszuści chcąc wykorzystać Waszą dobroć, podszywają się pod różne osoby. Mogą udawać Waszych najbliższych, którzy szybko potrzebują pieniędzy, żeby nie iść do więzienia gdyż spowodowali wypadek, w którym ktoś ucierpiał. Podszywają się pod funkcjonariuszy Policji, Centralnego Biura Śledczego udając, że chcą uchronić wasze pieniądze bo ktoś właśnie włamuje się na Wasze konto bankowe. W dzisiejszych czasach mogą oni podszywać się pod osoby dokonujące dezynfekcji w związku z koronawirusem, w celu dostania się do mieszkania i kradzieży wartościowych rzeczy. Inne sposoby jakie wykorzystują oszuści to udawanie pracowników Poczty Polskiej bądź innych instytucji podając różne powody,
z których jednak każdy sprowadza się do wyłudzenia pieniędzy. W rzeczywistości wszystkie te historie są fikcją. Mają na celu doprowadzić Was do wydania oszustom pieniędzy. Niestety często zdarza się, że chęć niesienia pomocy swoim najbliższym czy Policji skutkuje utratą całych oszczędności.

Szanowni Państwo pamiętajcie, że Policja nigdy nie będzie chciała żebyście przekazywali swoje pieniądze czy kosztowności.

Wielkopolska Policja apeluje – nigdy nie ufajcie nieznanym rozmówcom, nie podawajcie haseł do kont bankowych, pod żadnym pozorem nie pobierajcie gotówki z banku
i nie przekazujcie ich nieznanym osobom. To przestępcy czyhający na wasze pieniądze!

Gdy spotkacie się z taką sytuacją natychmiast rozłączcie rozmowę. Powiadomcie prawdziwą Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 i zgłaszajcie każdy taki przypadek.

Tylko szybka reakcja i Wasza czujność może przyczynić się do zatrzymania oszustów.

A co najważniejsze nie dopuścić do tego, żeby kolejne osoby zostały oszukane i straciły oszczędności swojego życia.

 

  • policjant przykleja plakat
    Policjanci ostrzegaja przed oszustami i apeluja o ostroznośc do osób starszych
  • policjant przykleja plakat na tablicy ogłoszeń
    Policjanci ostrzegaja przed oszustami i apeluja o ostroznośc do osób starszych
  • policjant i osoba z biblioteki przywieszają plakat na tablicy ogłoszeń
    Policjanci ostrzegaja przed oszustami i apeluja o ostroznośc do osób starszych