Również w wakacje pamiętajmy o bezpieczeństwie - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Również w wakacje pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 26.06.2020

Wakacje nie zwalniają nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, by wypoczynek był bezpieczny? Jak powinniśmy postępować, by wypoczynek był bezpieczny? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.

O zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać już przy planowaniu wyjazdu. Coraz częściej korzystamy z ofert internetowych. Zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto ustalić czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Warto poszukać obiektu na mapie internetowej i sprawdzić opinie innych osób.

Podróż również powinna być bezpieczna. W przypadku podróżowania samochodem należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a jazdę dostosować do warunków panujących na drodze. Korzystając ze środków komunikacji publicznej cenne przedmioty, pieniądze i dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznajomymi.

Przed wyjazdem należy zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania lub domu. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem. Warto zastanowić się czy pozostawiona gotówka oraz biżuteria nie byłaby bardziej bezpieczna na koncie i w skrytce bankowej.

Wypoczywając w górach korzystajmy z wyznaczonych szlaków. Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z panującymi warunkami atmosferycznymi. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie. W czasie upałów nawadniajmy organizm i korzystajmy z nakrycia głowy.

Nad wodą przestrzegajmy regulaminu kąpieliska. Stosujmy się do zaleceń oraz uwag ratownika. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego sprzętu pływającego. Używajmy również kamizelek ratunkowych. Zadbajmy także o bezpieczeństwo najmłodszych. Zwracajmy uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. Nie pozwólmy, by korzystały z kąpieliska bez opieki dorosłych. Unikajmy kąpieli i korzystania z jednostek pływających w czasie burzy lub porywistego wiatru. Zadbajmy też o ochronę przed słońcem.

Pamiętajmy, że czas relaksu nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku. Przestrzec przed sięganiem po różnego rodzaju używki. Wyczulić na przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Warto także monitorować na bieżąco aktywność dzieci w internecie. Uczulmy je na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line oraz udostępnianiem swoich danych w sieci.

Bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych w dużej mierze zależy od nas samych.