Kolejne przypadki osób oszukanych metodą na BLIKa - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Kolejne przypadki osób oszukanych metodą na BLIKa

Data publikacji 20.04.2020

Czas panującej pandemii COVID-19 to również okres aktywności oszustów, wykorzystujących obecną sytuację. Do słupeckiej policji wpłynęły kolejne dwa zawiadomienia o przestępstwach dokonanych metodą na BLIK. Ostrzegamy przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Uważajcie również na fałszywe artykuły z koronawirusem w tle, które pomagają oszustom na przejęcie kont! - to zmodyfikowana metoda oszustw na BLIKa!

1. W minionym tygodniu mieszkanka Słupcy straciła w ten sposób 850 zł, a mieszkanka gminy Słupca 1000 zł. W obu przypadkach przestępca włamał się na konta osób popularnego komunikatora internetowego i podszywając się pod znajomych wyłudził pieniądze przelewem BLIK. Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), należy zachować szczególną ostrożność. Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów. Godząc się na realizację transakcji użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych. Zdarzają się przypadki, gdy ktoś nie korzystał z takiej formy płatności, to przestępcy instruują ofiarę krok po kroku, jak ma postąpić by móc ten numer z systemu bankowego otrzymać.

2. W dobie panującej pandemii COVID-19 w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fałszywych artykułów z koronawirusem w tle. Takie ataki mają na celu pozyskanie dostępu do naszego konta w serwisie społecznościowym Facebook i wyłudzenie kodów BLIK od naszych znajomych. Złośliwe domeny używane w atakach to: koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl oraz ikoronawirusnews[.]pl.

Schemat takiego ataku od dłuższego czasu jest niezmienny. Strona z artykułem do złudzenia przypomina stronę znanego portalu informacyjnego lub stronę policji, a na jego końcu jest materiał video. Kliknięcie w przycisk „PLAY” wymusi konieczność zalogowania się do serwisu Facebook. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. W ten sposób osoby nieupoważnione uzyskują dostęp do naszego konta a następnie za pośrednictwem Messenger’a wysyłają do naszych znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą kodu BLIK.

Jak się uchronić przed takim atakiem?

Skontaktuj się ze swoim znajomym (najlepiej telefonicznie) od którego dostałeś wiadomość z prośbą o pożyczkę.

Nie jest wykluczone, że nasz znajomy naprawdę potrzebuje takiej pożyczki, lecz powinniśmy to zweryfikować.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook

Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie Twojego konta.

Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz

Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj tylko na stronie facebook.com. jest to jedyna strona, gdzie możesz je wprowadzić. Pamiętajcie o tym!